Umowa leasingowa – na czym polega ? Oferty leasingu możemy znaleźć w wielu bankach, jak i instytucjach pozabankowych. Zapewne wielu z nas zastanawia się, czym właściwie jest leasing i jak to działa ? Leasing jest umową pomiędzy kupującym, a sprzedającym dany przedmiot. Polega na sfinansowaniu przez firmę leasingującą interesasdującego nas przedmiotu i naszą spłatę go w ratach.
Umowa leasingowa – na czym polega ?
Przedmiotem leasingu mogą być:
sprzęty medyczne,
specjalistyczne wyposażenie zakładów produkcyjnych,
samochody osobowe i ciężarowe – najczęstszy przedmiot leasingu.
Głównymi zaletami leasingu, skłaniającymi tak wielu przedsiębiorców do zawierania umowy są bardzo wygodne raty, które ustalane są indywidualnie dla każdego klienta. Jest to zatem całkowicie odwrotna procedura, niż w przypadku kredytów bankowych. Kolejnym plusem przyciągającym klientów jest fakt, że umowa leasingowa w żaden sposób nie obciąża naszej historii kredytowej. Oznacza to również, że leasingodawca nie sprawdza jej podczas weryfikacji swoich przyszłych klientów. Znaczącą zaletą jest też możliwość dopisywania rat leasingu do wydatków ponoszonych przy prowadzeniu działalności gospodarczej w zeznaniu podatkowym.
Wybierając firmę leasingową powinniśmy przede wszystkim dokładnie sprawdzić legalność jej działania. Warto zapoznać się z jej wpisami do rejestrów oraz opiniami innych klientów, które możemy znaleźć na różnych forach internetowych. Gdy już sprecyzujemy listę firm, które nas interesują należy sprawdzić czy dane przedsiębiorstwo obejmuje leasingiem pożądany przez nas przedmiot oraz jakiego typu leasing oferują. W przypadku leasingu samochodów osobowych i ciężarowych najlepszą opcją jest leasing uproszczony. Polega on głównie na zminimalizowaniu wszelkich formalności związanych z umową oraz ilości wymaganych od leasingobiorcy dokumentów. Gdy już wybierzemy odpowiednią firmę należy dokładnie przyjrzeć się ofercie, jaką nam przedstawiła. Najważniejsze informacje, jakie nas interesują to:
cena zakupu leasingowanego przedmiotu,
wysokość prowizji pobieranej przez leasingodawcę – zawarta jest w niej między innymi: cena zakupu przedmiotu, wydatki związane z jego nabyciem oraz prowizja za przeprowadzenie transakcji,
wysokość pierwszej wpłaty – tak zwanej wpłaty własnej, którą musimy uiścić podczas podpisywania umowy leasingowej, ustalana jest ona wspólnie z leasingodawcą i może wynosić od 0 % do 50 % wartości przedmiotu i traktowana jest jako rodzaj zaliczki.
Przyglądając się umowie leasingowej możemy podzielić ją na kilka głównych części. W pierwszej leasingodawca zawiera wszelkie informacje o przedmiocie. Jego pełną nazwę, specyfikację oraz wartość. Następnie określona zostaje wysokość prowizji dla leasingodawcy oraz całkowity koszt leasingu i raty. Tak jak pisaliśmy wcześniej, wysokość rat ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta, tak samo jak termin ich spłaty. Należy dodać, że przy leasingu samochodu optymalną długością umowy jest 36 miesięcy. Kolejnym ważnym punktem są obowiązki leasingobiorcy. Zostają w nich określone sposoby naprawy ewentualnych awarii, sposób użytkowania przedmiotu leasingu oraz jego wykorzystywania w działalności. Leasingodawca ma również prawo do nałożenia na leasingobiorcę dowolnych, przymusowych ubezpieczeń dodatkowych przedmiotu w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej, które leasingobiorca ma obowiązek opłacać przez cały okres trwania umowy. W obowiązkach leasingobiorcy znajdziemy również inne istotne informacje, których nieprzestrzeganie wiąże się z zerwaniem umowy przez leasingodawcę oraz nakazem natychmiastowej spłaty całej kwoty leasingu. Właśnie dlatego warto również sprawdzić czy w przypadku niedotrzymania umowy lub jej zerwania nakładane są na nas jakieś dodatkowe kary. Następną częścią umowy leasingowej są prawa leasingobiorcy, w których mamy zawarte informacje dające nam podstawę do zerwania umowy, gdyby leasingodawca nie wywiązał się z umowy. Głównym powodem naszej rezygnacji może być niezgodność przedmiotu z opisem lub jego znaczące uszkodzenia zauważone podczas odbioru. W przypadku takiej sytuacji spisujemy odpowiedni protokół, który jest podstawą naszego odstąpienia od umowy.
Samochód w leasingu skierowany jest głównie dla małych przedsiębiorców. Dzieje się tak dlatego, że umowa leasingowa nie destabilizuje sytuacji finansowej firmy, tak jak może zrobić to jednokrotne wyłożenie dużej kwoty na nowy pojazd. Leasing jest skutecznym sposobem na zakup zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych lub ciężarowych. Jeśli chodzi o rzetelne i uczciwe firmy najlepszą ofertę znajdziemy na stronie http://www.leasinguproszczony.eu/ Jest dla nas firmą numer jeden, ponieważ:
szybko rozpatrują wniosek – decyzja zapada nawet w ciągu 15 minut;
mają niską wpłatę własną – wynosi ona od 0% do 10 %;
niezbędne formalności zniesione są u nich do minimum.
Warto więc zapoznać się z ofertą, którą proponuje nam portal : http://www.leasinguproszczony.eu/ Nic nie tracimy, oprócz chwili czasu, a do zyskania mamy bardzo dużo. Każdy bowiem przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że doinwestowany biznes, to biznes, który przynosi wielokrotnie większe zyski, a przecież o to właśnie w biznesie chodzi.