Umowa leasingowa-jej plusy i minusy

Umowa leasingowa-jej plusy i minusy

Poradnik Klienta

Leasing to jeden z umownych stosunków cywilno-prawnych. W jego ramach, jedna ze stron (leasingodawca/finansujący) przekazuje drugiej stronie prawo do korzystania z danej rzeczy, przez określony w leasingu czas i za ustalone opłaty ratalne (raty leasingowe). Na początku warto wyjaśnić kim dokładnie jest leasingodawca i leasingobiorca. Leasingodawca to właściciel danego przedmiotu, dający go w odpłatne użytkowanie drugiej osobie na określony czas i na określonych wcześniej warunkach. Najczęściej jest to wyspecjalizowana firma, która zajmuje się świadczeniem usług leasingu. Z kolei leasingobiorca to osoba, która korzysta z danego przedmiotu leasingu, na warunkach określonych w umowie. Najczęściej jest to przedsiębiorca, lecz ze względu na niekorzystne przepisy podatkowe, osoba fizyczna.

Umowa leasingowa-jej plusy i minusy

 

Wyjaśnię teraz czym jest leasing uproszczony. Polega on na tym, że bez badania zdolności kredytowej, umożliwia przedsiębiorcy uzyskanie finansowania. Nie jest konieczne przedstawienie dokumentów finansowych, tj. PIT/CIT. Leasing uproszczony stosowany jest do finansowania przede wszystkim samochodów osobowych i dostawczych, a czasami też ciężarowych. Leasing uproszczony dostępny jest także dla poniektórych grup zawodowych. Przykładem są lekarze i stomatolodzy, dla których istnieje mozliwośc finansowania sprzętu medycznego. Będąc prawnikiem, można liczyć na wyposażenie kancelarii i biura. Wniosek o leasing uproszczony można złożyć na stronie internetowej: www.leasinguproszczony.eu

Usługa leasingu została stworzona głównie z myślą o właścicielach firm, którzy potrzebują samochodów, aby ich firma mogła w pełni funkcjonować, a co za tym idzie, aby mogła przynosić dochody. Dzięki wzięciu auta w leasingu, właściciel firmy może „wypożyczyć” pojazd, na ustalonych wcześniej warunkach, regularnie spłacając raty leasingowe. Warto zauważyć także, że właściciele salonów, którzy oddają samochody w leasing, podnoszą ich wartość, nawet o kilkanaście procent, dzięki czemu zwiększa się ich zysk. Umowa leasingowa jest więc korzystna zarówno dla leasingobiorcy, który uzyskuje pojazdy, a co za tym idzie, rozwija swoją firmę, oraz leasingodawcy, który zarabia więcej, niż przy normalnej sprzedaży pojazdu.

Korzyści dla leasingobiorcy jakie płyną z takiej umowy to na pewno niewielkie zaangażowanie własnego kapitału. Jest to zdecydowanie plus umowy leasingowej. Drugą zaletą jest optymalizacja obciążeń podatkowych, czyli tak zwana tarcza podatkowa. Innym, ale również bardzo ważnym plusem jest fakt, że istnieje możliwość rozliczenia podatku VAT.

Minusem umowy leasingowej jest to, że w ogolnym rozrachunku leasing jest o wiele droższy od kredytu. Ponadto, leasingodawca nie ma obowiązku zapewnienia tak zwanej używalności rzeczy, czyli utrzymania jej w stanie umożliwiającym normalne, gospodarcze używanie. Naruszenie umowy (czyli np: opóźnienie w spłacie kolejnych rat) pociąga za sobą bardzo surowe konsekwencje, na czele z prawem leasingodawcy do rozwiązania umowy. Nawet w przypadku utraty przedmiotu leasingu, leasingobiorca ma obowiązek spłaty kolejnych rat.

Reasumując, korzyści płynące z umowy leasingowej mówią same za siebie. Jest to idealna oferta dla osób mających własną firme, jak i tych, które myślą o jej założeniu. Samochód, czy też ciężarówka w leasingu, są bardzo opłacalne dla potencjalnego nabywcy, ponieważ raty leasingowe są niskie. Ponadto, warto pamiętać, że zaangażowanie własnego kapitału jest niewielkie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments