W dzisiejszych czasach wiele słyszy się o przedsiębiorstwach, które udzielają leasingów. Niestety bardzo dużo osób nie ma pojęcia, czym ta czynność cywilnoprawna właściwie jest oraz jak prawidłowo powinna zostać skonstruowana umowa leasingu.
Umowa leasingowa- czy warto?
Leasing jest to jedna z ważniejszych umów dla obrotu gospodarczego państwa. Jest ona pewnego rodzaju dodatkową możliwością zaraz obok kredytu. Umowa leasingu polega na tym, że dobra inwestycyjne nie muszą być pozyskiwane poprzez zakup, ale można je odpłatnie użytkować. Prostymi słowami, leasingobiorca użytkuje rzecz (używa i pobiera z niej pożytki) należącą do leasingodawcy, a w zamian za to płaci co miesiąc ratę leasingową.
Mamy dwie kategorie leasingu: operacyjny oraz finansowy. Dla podmiotów korzystających z przedmiotu leasingu, najczęściej samochodów, najbardziej korzystny jest leasing operacyjny, ponieważ w nim przedmiot umowy zalicza się do majątku leasingobiorcy oraz staje się on własnością leasingobiorcy po wpłacie ostatniej raty. Nie musi on więc wykupować wspomnianej wcześniej rzeczy.
Na rynku można znaleźć również leasing uproszczony. Jest to leasing polegający na tym, że leasingodawca udziela go bez badania zdolności kredytowej klienta i jest on stosowany głównie w przypadkach dotyczących samochodów osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych. Jednym z przedsiębiorstw oferujących taki typ umowy leasingowej jest www.leasinguproszczony.eu . Na tej stronie możecie dowiedzieć się Państwo znaczenie więcej na temat tego rodzaju umowy.
Leasing, jak każda umowa cywilnoprawna posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Mówiąc o tych pierwszych nie sposób nie wspomnieć o tym, że jeśli przedsiębiorca nie otrzymał kredytu bankowego, nie wyklucza to możliwości leasingu. Kolejnym plusem przemawiającym za zawarciem wspomnianej umowy, jest fakt, że wszelkie wydatki związane z przedmiotem zostają wliczone w koszty uzyskania przychodu, w zależności od rodzaju leasingu, podmiotu finansującego albo przedsiębiorcy. Atutem jest również to, że przy leasingu możemy otrzymać dużo bardziej korzystne oprocentowanie, jak również fakt, że nie obniża on naszej zdolności kredytowej. Leasing wpływa również pozytywnie na sprawozdania finansowe leasingobiorcy, ponieważ raty można odliczyć na potrzeby podatku dochodowego. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing operacyjny, wówczas raty w całości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co znacznie obniża płacone podatki. W przypadku leasingu kapitałowego przedsiębiorca sam dokonuje amortyzacji rzeczy w trakcie trwania umowy. Ułatwia on także planowanie długoterminowego budżetu, ponieważ mamy możliwość dokładnego określenia w jaki sposób gospodarować środki trwałe.
W kwestii minusów umowy leasingowej należy wspomnieć przede wszystkim, o tym, że jeśli zaistnieje jakiekolwiek opóźnienie w spłacie raty, leasingodawca jest uprawniony do rozwiązania umowy. Do ułomności możemy zaliczyć też fakt, że rzecz będąca przedmiotem leasingu jest własnością podmiotu finansującego. Ma to znacznie w sytuacji upadłości przedsiębiorstwa leasingowego. Wówczas wierzyciel tej firmy może przejąć rzecz będącą przedmiotem umowy pomiędzy nami a leasingodawcą.
Pomimo tych niedoskonałości przedsiębiorcy bardzo chętnie zawierają umowy leasingowe, których mocne strony są dla nich zdecydowanie ważniejsze. Przede wszystkim dlatego, że leasing może zostać wliczony w koszty uzyskania przychodu. Każde przedsiębiorstwo zarówno małe, jak i duże potrzebuje samochodów osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych. Im więcej ich potrzeba tym większe są koszta uzyskania przychodu przy umowie leasingu, to logiczne. Wydawać by się mogło, że wzięcie kredytu jest lepsze ze względu na oprocentowanie. Jednak należy rozważyć sytuację, w której wzięcie kredytu na pojazd/ pojazdy, powoduje, że zdolność kredytowa naszego przedsiębiorstwa znacznie maleje, a potrzebny jest nam zastrzyk gotówki na rozwój firmy. Umowa leasingu jest zdecydowanie łatwiejsza do zawarcia oraz możemy otrzymać ją na indywidualnych warunkach, podczas gdy umowa kredytu dla każdego klienta wygląda dokładnie w ten sam sposób. Leasing to minimum formalności potrzebnych do jego zawarcia oraz wiele korzyści finansowych dla przedsiębiorców, nawet tych którzy istnieją na rynku bardzo krótko.