O co chodzi w umowie leasingowej ?

O co chodzi w umowie leasingowej ?

Poradnik Klienta

O co chodzi w umowie leasingowej ? Leasing jest jedną z form finansowania inwestycji, która pomoże nam zrealizować nasz plan. Jest to bardzo dobre wyjście między innymi z punktu widzenia zalet jakie niesie ze sobą leasing. Jego zalety to: brak obciążania zdolności kredytowej, możliwość zaliczenia całości raty w kosztach firmowych, a nie tylko odsetek jak w przypadku kredytu bankowego.

O co chodzi w umowie leasingowej ?

Wadami leasingu są: w przypadku braku spłaty rat natychmiastowe rozwiązanie umowy, konieczność uiszczania rat gdy przedmiot czy sprzęt ulegnie awarii. Podpisując umowę leasingową mamy prawo do korzystania z określonego sprzętu w zamian za raty, które musimy uiszczać w określonym terminie oraz kwocie. Leasing to też szybkie rozwiązanie na szybki zakup na przykład sprzętu czy mebli biurowych, które są niezbędne w naszej działalności gospodarczej. Zawarcie umowy może się różnić w poszczególnych firmach leasingowych. Najczęściej procedura zawarcia umowy leasingu odbywa się od momentu zgłoszenia się potencjalnego klienta do firmy leasingowej. W ramach umowy leasingu występują dwie strony: leasingobiorca, czyli osoba korzystająca ze sprzętu oraz uiszczająca raty oraz leasingodawca, czyli osoba użyczająca przedmiot. Ważne jest także, że klient musi na samym początku zgłosić się do firmy leasingowej z dokumentem jakim jest faktura pro forma. Następnie klient musi zgłosić wniosek leasingowy do rozpatrzenia firmie leasingowej.

Po zaakceptowaniu wniosku oraz złożeniu dokumentów następuje ustalenie warunków umowy. Warunki umowy obejmują ustalenia co do wysokości opłaty wstępnej, okresu trwania umowy, waluty finansowania, wysokości rat leasingowych oraz częstotliwości płatności. Następnie klient podpisuje umowę oraz wpłaca opłatę wstępną na rzecz przedmiotu. W przeciwieństwie do wniosku kredytowego procedura leasingu charakteryzuje się mniejszymi formalnościami. W celu zawarcia umowy o leasing należy złożyć dokumenty firmy. Składane dokumenty firmy są zależne od tego w jakiej formie jest prowadzone przedsiębiorstwo. Na przykład w przypadku spółki cywilnej należy przedstawić umowę spółki oraz wpis wspólników do ewidencji działalności gospodarczej. Dodatkowo są wymagane takie dokumenty jak zaświadczenie o numerze REGON oraz i NIP, ale też bankową kartę wzoru podpisu. Gdy chodzi o leasing uproszczony nie wymaga się dokumentów finansowych od przedsiębiorstwa. Przy pełnej procedurze leasingowej należy przedstawić zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości oraz o obrotach i dochodzie brutto za ostatnie 12 miesięcy. Ważnym aspektem leasingu jest jego forma. Tutaj wyróżnia się dwie formy: finansową oraz operacyjną. Leasing operacyjny jest idealnym wyjściem dla firm, które chcą finansowania na krótki okres czasu. W tym przypadku podpisanie umowy leasingu wiąże się z małymi obciążeniami.

Leasing operacyjny nie pozwala na przejście własności na leasingobiorcę. Leasing finansowy w świetle przepisów jest postrzegany jako dostawa towaru. Leasing finansowy wiąże się z przejściem własności na leasingobiorcę gdy zakończy się proces finansowania. Należy tez pamiętać, że leasing operacyjny wiąże się z ograniczeniem okresu trwania umowy leasingowej. W przypadku refundacji w ramach środków unijnych należy pamiętać, że podpisanie umowy leasingowej następuje po złożeniu wniosku o przyznanie dotacji. Należy wskazać w porozumieniu leasingodawcę jako podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków w ramach projektu. Wspomniane upoważnienie jest ważnym elementem procedury, ponieważ na podstawie tego upoważnienia firma leasingowa przekaże fakturę. Istotną rzeczą w całym procesie pozyskiwania finansowania jest znalezienie dobrej firmy leasingowej. Powinniśmy sprawdzić przede wszystkim od kiedy dana firma istnieje oraz jakie jest jej doświadczenie. Ważną rzeczą jest porównanie ofert poszczególnych firm leasingowych. Porównując oferty firm należy stosować się następujących kryteriów:

Koszt całkowity leasingu,
Oprocentowanie oferty leasingowej,
Liczby rat,
Koszt rejestracji auta,
Warunki ubezpieczenia,
Leasing w obcej walucie,
Cesja umowy leasingu.

Przy wyborze firmy leasingowej należy też zapoznać się z tabelą opłat i prowizji oraz ogólnymi warunkami umowy leasingowej. Należy też pamiętać, że na spotkaniu z przedstawicielem firmy leasingowej musimy nie bać się zadawać pytań. W taryfie opłat i prowizji znajdują się nie tylko główne płatności związane z zawarciem umowy leasingu, ale też kary za złamanie punktów umowy, opłaty za zmianę w umowie oraz opłaty za wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej. Należy też pamiętać, że możemy ponieść opłaty za zamianę harmonogramu opłat czy wysłanie monitu. Z kolei dokument ogólnych warunków umowy leasingowej zawiera informacje na jakich zasadach oraz kiedy firma może zmienić wysokości rat. Dokument ten zawiera informacje także o zasadach ustalania opłat w ramach leasingu, rozliczeniach odszkodowań ubezpieczeniowych oraz o postępowaniu w przypadku braku spłaty rat. Istotną rzeczą jest, że nie należy śpieszyć się wybierając ofertę leasingową. Nawet gdy wybierzemy ofertę należy poprosić o przesłanie dokumentów w celu ponownego zapoznania się z zasadami umowy leasingu. Istotną rzeczą jest także dobre doradztwo w procesie pozyskiwania leasingu. Dlatego należy szukać dobrych doradców do spraw leasingu. Profesjonalnych doradców możemy znaleźć korzystając ze strony www.leasinguproszczony.eu oraz wypełniając na wspomnianej stronie formularz kontaktowy. Wybierając wspomnianą stronę mamy gwarancję profesjonalnego doradztwa oraz kompleksowego wsparcia przy pozyskiwaniu finansowania. Dlatego gdy chcemy wziąć na przykład samochód czy ciężarówkę warto wybrać leasing oraz wspomnianą powyżej stronę.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments