Czy na ropie da się zarobić

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbytu surowcowym

Poradnik Klienta

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to strategiczny, energetyczny surowiec, który odgrywa sporą rolę na świecie. Jej niezwykłość liczy na ostatnim, iż istnieje zużywana do realizacji paliw płynnych, które działają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla mocnego i brunatnego ropa stanowi ważny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje zatem fakt, że inwestowanie w ropę interesuje coraz większe grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z tekstu dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego zależą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu funkcjonuje kilka rodzajów tego środka. Do najczęstszych zalicza się cztery rodzaje ropy. Są obecne:

• ropa Brent – jest wybierana z zakresu Morza Północnego. Należy do wyborze „słodkiej” ze powodu na głęboką zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Okresów Związanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To też ropa „słodka” i wygodna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy korzysta w niniejszym przykładzie pomieszczenie w Zachodniej Syberii dodatkowo w przestrzeniach gór Uralu. Ważna ją zaliczyć do wyborze „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk składający się z wielu rodzajów ropy wydobywanych i dostarczanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa przenosi się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na międzynarodowych giełdach. Rynek towarowy dzieli się na dwie grupy uczestników: pierwsza z nich więc podmioty handlujące kontraktami w punktu zabezpieczenia cen towarów (hedging). Druga większość to spekulanci, którzy żyją na różnicy cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na miary kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki sztuczka jest dzisiaj łatwe w moc instytucjach finansowych, również w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten mechanizm z racji tego, że wymaga on mniejszego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to aparat pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na miary kursowe. Jest otwarty na placu OTC (Over the Counter), lub na placu pozagiełdowym. Instrument ten istnieje lewarowany, co świadczy, iż nie trzeba mieć tak bogatymi środkami finansowymi gdy w sukcesu lokacie w kontrakty futures. W TMS Brokers widoczne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) obecne w jednym, jak również w odmiennym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wartością tego instrumentu istnieje obecne, że inwestowanie w ropę jest tutaj możliwe przy otwarciu pozycji mniejszej niż 1 lot. Są łatwe dziesiętne, jak również setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z lżejszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają również gdy na placu forex. Ropa zapewne stanowić poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – zatem możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest notowany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten istnieje odpowiednio wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na wartość 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd ponadto nie możemy kupić lub sprzedać mniej niż jednego kontraktu. Ten mechanizm jest otwarty na którejkolwiek z platform transakcyjnych w Zakładzie Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki uważa na planu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne stanowić cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, jakie są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Wartością tego typu instrumentów są znacznie proste ceny, bowiem te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Z czego zależą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w środek naturalny mają wpływ na wycenę czarnego złota, oraz tym samym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie dlatego, że waluta USA jest firmą rozliczeniową w globalnym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie prowadzić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na placu tego środka energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest związany od relacji popytowo-podażowej. To rzeczywiście podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowi będzie pracowałeś zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w krótkim czasie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na problem zapasów ropy (wydawanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest prawdziwą propozycją dla ludziach krajów, które używają ten materiał w bezpośrednim przemyśle. Droższa ropa to szerszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z kolei przesuwa się na stok marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments