Leasing - plusy i minusy takiej formy finansowania inwestycji.

Leasing – plusy i minusy takiej formy finansowania inwestycji.

Poradnik Klienta

Leasing – plusy i minusy takiej formy finansowania inwestycji. Obecnie leasing jest zaliczany do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez firmy i osoby prywatne przy zakupie bądź wymianie floty samochodowej – bez względu czy dane przedsiębiorstwo bądź jednostka nastawione są na zakup typowej osobówki czy pojazdu powyżej 3.5 tony (czyli ciężarówki). Choć jeszcze do niedawna leasing był używany przede wszystkim w stosunku do firm, coraz bardziej popularny staje się tak zwany leasing konsumencki (zwany także leasingiem prywatnym) – jego oferta jest skierowana do wszystkich osób prywatnych, czyli takich które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej (firmy). W polskim systemie prawa umowa leasingowa jest umową regulowaną przez Kodeks cywilny, dlatego opcja leasingu jest bezpieczną formą finansowania inwestycji.

Leasing – plusy i minusy takiej formy finansowania inwestycji.

Co jest leasing? Jakie są jego możliwość i oferta? Leasing samochodu osobowego bądź samochodu ciężarowego – w wielkim skrócie i uproszczeniu

Leasing jest określany jako jedna z najbardziej nowoczesnych oraz efektywnych form finansowania inwestycji (zarówno ruchomości, jak i nieruchomości, przy czym najbardziej popularny jest leasing w odniesieniu do samochodów i innych pojazdów – na przykład maszyn rolniczych czy przemysłowych). Leasing charakteryzuje się tym, że przez cały okres trwania zawartej na czas określony (przeważnie od dwóch do pięciu lat) umowy leasingowej przedmiot danej umowy pozostaje co prawda teoretyczną własnością leasingodawcy, ale leasingobiorca (inaczej nazywany bardzo często korzystającym) wykorzystuje go do swoich celów firmowych oraz gospodarczych (bądź w przypadku leasing konsumenckiego – do celów prywatnych). Leasingobiorca w zamian za możliwość korzystania z przedmiotu umowy jest zobowiązany do terminowego uiszczania okresowych – zazwyczaj comiesięcznych, rzadziej w innych odstępach czasu – opłat leasingowych, które funkcjonują na zasadzie rat przez cały okres trwania zawartej umowy. Najczęściej też korzystający przed pierwszą ratą wpłaca ustalona kwotę na konto leasingodawcy – kwota ta to tak zwany wkład własny; nazywana też jest często opłatą wstępną, wartość ta jest odliczana od całości poniesionych przez leasingobiorcę kosztów leasingowych.

Wady i zalety leasingu

Leasing jak każde inne rozwiązanie posiada swoje wady oraz zalety. Przez ekspertów do spraw finansowania firm oraz specjalistów od rozwiązania jakim jest leasing, powszechnie uznawane jest, że leasing sam w sobie posiada o wiele bardziej korzystniejsze dla firmy warunki oraz zalety, które w większości minimalizują ewentualne negatywne aspekty opcji leasingowej.

Do głównych zalet wzięcia samochodu osobowego bądź ciężarowego w leasing to przede wszystkim względy finansowe oraz plusy związane z korzystnym rozliczaniem podatku VAT na firmę. Leasing samochodu w opcji leasingu operacyjnego pozwala włączy raty (czyli opłaty leasingowe) w koszty uzyskania przychodu dla firmy, a co za tym idzie – dzięki takiemu rozwiązaniowi, firma płaci o wiele mniejsze podatki (taka opcja pozwala także na znaczne poprawienie sprawozdań finansowych danej firmy). Leasing samochodu stwarza możliwość finansowania takiej inwestycji przy minimalnym zaangażowaniu własnego wkładu finansowego – to wielka zaleta w szczególności dla początkujących firm na rynku oraz tych, które mają niepewną sytuację finansowo-ekonomiczną bądź boją się wykładać jednorazowo tak dużej pieniędzy na zakup sprzętu samochodowego. Obecnie leasing (szczególnie ten określany mianem leasingu uproszczonego) gwarantuje minimum formalności oraz ogranicza wymagane dokumenty do tych najbardziej potrzebnych – zazwyczaj klient jest w stanie dostać decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o leasing już tego samego dnia, kiedy ją złożył. Jest to znaczna oszczędność czasu, względem innych możliwości starania się o kredyt – na przykład w bankach czy innych firmach oferujących dofinansowanie bez określonego celu. Przy wzięciu samochodu w leasing operacyjny kolejna zaletą jest to, że taka forma finansowania (właśnie w postaci leasingu) nie jest wliczana do wartości aktywów bilansów – przez co suma aktywów w ogóle się nie zmienia, a jednocześnie notuje się wzrost zysków firmy. Z drugiej strony (co jest kolejnym plusem opcji leasingowej) leasing i zobowiązania z niego płynące (czyli między innymi opłaty – raty) nie są widoczne w bilansie firmy. Oznacza przede wszystkim, że leasing nie jest traktowany jako swoiste zadłużenie (w przeciwieństwie do na przykład kredytu gotówkowego czy pod hipotekę) i nie powiększa ewentualnego zadłużenia firmy – co pomaga podtrzymać silny wizerunek firmy i zwiększyć jej wartość w oczach potencjalnych klientów oraz kontrahentów.

Do głównych wad leasingu (choć wynikających u większości typów i rodzajów dofinansowania zewnętrznego na jakie może zdecydować się firma bądź osoba prywatna) są surowe konsekwencje wynikające z niedotrzymania warunków umowy przez klienta, do których zaliczamy najczęściej zaleganie ze spłacaniem poszczególnych określonych rat leasingowych (lub całkowite niespłacanie opłat) w ramach zawartej umowy. Do minusów można zaliczyć także przymusowe spłacanie rat w przypadku utraty przedmiotu, który był określony w umowie leasingowej – na przykład na wskutek kradzieży bądź kolizji drogowej z jego udziałem bądź w przypadku gdy przedmiot umowy (na przykład samochód) został uszkodzony ze względu na niedotrzymanie przez osobę, która go użytkuje (leasingobiorcę, korzystającego) odpowiednich procedur konserwacyjnych i wymaganych, okresowych badań sprawnościowych i mechanicznych lub gdy wada powstała z powodu złego i nieodpowiedniego serwisowania przedmiotu. Do wad często także zalicza się brak możliwości zerwania umowy przed upływem określonego czasu, ponieważ umowa leasingowa zaliczana jest do umowy na czas określony (choć oczywiście występują przesłanki, które umożliwiają wypowiedzenie umowy – są one jednak bardzo ściśle ustalone przez przepisy prawne i nie podlegają regulacji – nawet jeśli w umowie leasingowej są zawarte inne możliwości uprawniające do zerwania umowy przez którąś ze stron).

Warto jednak zaznaczyć, że większość przedstawionych wad jest w głównej mierze uzależnione od leasingobiorcy. Jeśli osoba korzystająca stosuje się do podstawowych zasad zawartych w umowie oraz w samej idei leasingu, a także jest świadoma, że jest to rodzaj bezsprzecznego zobowiązania (spłacanie opłat leasingowych w terminie i wartości pieniężnej określonych przez obie strony w zawartej umowie) – większość wymienionych wad oraz nieprzyjemności z tym związanych nie powinno w ogóle wystąpić w prawidłowej relacji pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą.

Czy warto wziąć samochód w leasingu?

Zalety oraz wady leasingu bezsprzecznie przemawiają za tym, że dla większości osób oraz przedsiębiorstw podjęcie decyzji o wzięciu samochodu w leasing jest rozwiązaniem bardzo korzystnym i pozytywnie wpływającym na stan finansów firmy czy własnego kapitału. Pozwala w znacznym stopniu ograniczyć wydatki i zamrożenie kapitału własnego na poczet określonych, comiesięcznych rat związanych z umową leasingową. Takie rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim na początkujących firm oraz tych, które są nastawione na długotrwałą politykę finansową bez większych zmian w ilości wydawanego kapitału oraz planowaniu większości przychodów i wydatków. Leasing pozytywnie wpływa także jeśli chodzi o kwestie podatkowe – pozwala znacznie zmniejszyć płacone przez przedsiębiorstwo podatki poprzez doliczenie opłat leasingowych w koszty uzyskania przychodu do firmy.

Na rynku znajduje się obecnie bardzo dużo firm oferujących samochody w leasingu – zarówno jeśli chodzi o zwykłe samochody osobowe jak i samochody ciężarowe – do wyboru są samochody praktycznie nowe, jak i te z nieco starszych roczników. Każda firma przedstawia nieco inne warunki oraz chociażby inne opłaty leasingowe oraz kwotę (lub jej brak) tak zwanego wkładu własnego, dlatego warto się zapoznać z kilkoma ofertami poszczególnych firm bądź skorzystać z oferty, jaką reprezentują czołowe i najczęściej wybierane firmy leasingowe w naszym kraju. Do jednej z takich ofert można śmiało zaliczyć ofertę prezentowaną na stronie http://www.leasinguproszczony.eu/, która oferuje samochód w leasingu na najbardziej korzystnych obecnie warunkach, czyli w leasingu uproszczonym – opcja leasingu uproszczonego gwarantuje minimum wymaganych dokumentów oraz wszelkich innych formalności. Takie uproszczone procedury formalne oferowane przez firmę pozwalają zyskać sporo czasu związanej z przedstawieniem oraz dopasowaniem jak najlepszych i dogodnych warunków umowy dla danego klienta oraz zapewniają jak najszybsze załatwienie tak zwanej „papierkowej roboty”.

Na stronie głównej firmy http://www.leasinguproszczony.eu/ każdy zainteresowany (zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna) znajdzie także dla siebie fachowe doradztwo oraz pomoc. Eksperci chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania, rozwieją wątpliwości i obiekcje względem rozwiązania jakim jest leasing. Warto skorzystać z takiej pomocy i przedyskutować ofertę leasingową przygotowaną indywidualnie pod każdego klienta – rozważyć wtedy wszystkie płynące z niej zyski oraz zalety, a także ewentualne niedogodności z nią związane – choć tych ostatnich raczej nie powinno być, jeśli skorzystamy z oferty tej firmy, gdyż skierowana do klientów oferta jest bardzo elastyczna i uwzględnia możliwość wielu zmian przystosowanych pod danego kontrahenta.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments