Krótka historia leasingu oraz jego najważniejsze zalety.

Krótka historia leasingu oraz jego najważniejsze zalety.

Poradnik Klienta

Krótka historia leasingu oraz jego najważniejsze zalety. Obecnie leasing zaliczanych jest do jednych z najpopularniejszych na rynku rozwiązań, jaki firmy zajmujące się finansowaniem, proponując zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Za jego popularnością przemawia szereg zalet, a także coraz to dogodniejsze warunki oferowane przez pośredników. Szacuje się, że obecnie już ponad 60% polskich przedsiębiorców korzysta z leasingu. Leasing dla osób prywatnych (zwany leasingiem konsumenckim) jest jak na razie słabo spopularyzowany, ale od jakiegoś czasu firmy oferujące ten rodzaj finansowania wciąż notują jego rosnącą popularność, co daje leasingowi szansę na stanie się jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, które swoją pozycję dorówna popularnym kredytom gotówkowym.

Jakie są najważniejsze zalety leasingu?

Leasing jest jedną z najbezpieczniejszych form finansowania przez firmy zewnętrzne, dzięki czytelnym zasadom i wytycznym, które są zawarte w podpisanej przez obie strony umowie leasingowej na dany przedmiot. Do jednych z najważniejszych zalet leasingu jest obniżenie kosztów podatkowych – rata leasingowa jest powszechnie uznawana za koszt uzyskania przychodu, a więc co za tym idzie zmniejsza podstawę opodatkowania dla danej jednostki czy firmy bądź umożliwia im dodatkowe rozliczenie podatku VAT. Leasing pozwala też na znaczne ograniczenie wkładu własnego kapitału – co jest dla wielu firm oraz osób prywatnych niezwykle korzystne, gdyż nie powoduje tak zwanego „zamrożenia” funduszy, ale pozwala na ich swobodny obrót, z uwzględnieniem jedynie odjęcia kwoty potrzebnej na spłatę rat. Warunki spłaty rat leasingowych (nazywanych także przez niektóre firmy opłatami) są zazwyczaj dostosowane indywidualnie do każdego klienta oraz potrzeb przedsiębiorcy, dlatego są bardzo wygodne i pozwalają na ich rozplanowanie. Klient może sam zadecydować (oczywiście w porozumieniu z leasingodawcą) o wysokości rat oraz czasie ich spłaty – wszystko zależy przede wszystkim od wartości przedmiotu, który jest objęty finansowanie w postaci leasingu, a także od czasu trwania umowy. Najpopularniejsze są raty spłacane przez korzystającego co miesiąc – są w optymalnej wysokości dla większości leasingobiorców, zapewniają także stały wpływ na konto firmy z którą podejmujemy współpracę. Najczęściej umowa leasingowa zawarta jest na okres kilku lat – pamiętajmy, że nie można jej rozwiązać przed czasem, dlatego warto dokładnie ustalić i przemyśleć czas trwania umowy, a także skorzystać z porad oferowanych przez profesjonalnie znającą się w tej branży firmę leasingową.

Na popularność leasingu jako formy finansowania wpływa także fakt, że jest on znacznie bardziej łatwy do otrzymania, niż przeciętny kredyt na samochód czy typowa pożyczka gotówkowa. Firmy oferujące samochód w leasingu nie wymagają od swoich klientów zdolności kredytowej liczonych w sposób charakterystyczny dla banków (na określonych zasad i w formie), co znacznie zwiększa liczbę potencjalnie uprawnionych osób prywatnych oraz właścicieli działalności gospodarczych do zawarcia umowy leasingowej. Leasing oferuje także znacznie łatwiejsze wymogi formalne jeśli chodzi o dokumentacje oraz inne formalności – większość firm znacznie ogranicza potrzebne dokumenty, które są wymagane przy zawarciu umowy leasingowej, co pozwala na spore zaoszczędzenie czasu dla obu stron oraz znaczne przyśpieszenie zawarcia zobowiązania. Do dokumentów, które są wymagane przez większość najpopularniejszych firm leasingowych działających na polskim rynku finansowania zaliczamy przede wszystkim ksero dowodu osobistego wnioskodawcy (oraz ewentualnego poręczyciela, na przykład małżonka – jeśli owy poręczyciel będzie w ogóle potrzebny dla spełnienia firmowych wymogów). W przypadku firmy (działalności gospodarczej) wymagane są również numer NIP oraz numer REGON, a także wpis do ewidencji (lub wpisy z odpowiednimi aneksami w przypadku sytuacji, gdy działalność jest spółką).

Krótka historia światowego oraz polskiego leasingu

Gdzie została zapoczątkowana idea leasingu oraz gdzie powstał pomysł na taki rodzaj finansowania? Jak rozwijał się leasing na całym świecie, gdzie powstała pierwsza firma leasingowa oraz jak leasing został wdrożony na polski rynek wśród tak silnej konkurencji jaką są banki? Cofnijmy się więc kilkadziesiąt lat wstecz…

Pierwsza niezależna firma leasingowa powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku pod nazwą United States Leasing Corporation. To właśnie tam narodził się pomysł oraz idea leasingu. Mówi się także, że popularność oraz rozpowszechnienie opcji leasingu świat zawdzięcza właśnie Ameryce. Z czasem oferta leasingu zaczęła pojawiać się również w innych krajach – począwszy od obecnych Niemiec (obszary dawnego RFN) poprzez inne europejskie państwa, a także w krajach azjatyckich – głównie jeśli chodzi o Japonię. Według fachowców to właśnie za sprawą leasingu samochodowego Europa odnotowywała szybki wzrost gospodarcze. Najszybszy wzrost popularności leasingu na świecie miał miejsce po latach 90tych.

W Polsce początek leasingu datuje się na rok 1989, choć według nieoficjalnych źródeł mówi się czasami, że jego przejawy istniały już o wiele wcześniej. Początkowo leasingiem zajmowały się banki oraz firmy związane z bankami (oficjalnie lub nie). Dopiero potem na rynek zaczęły wchodzić prywatne firmy zajmujące się leasingiem, które nie należały do banków i działały na zupełnie innych niż te zasadach. Leasing samochodowy w Polsce największą popularność osiągnął na początku lat 90tych, kiedy to kredyty gotówkowe z banku stały się coraz trudniej dostępne dla przeciętnego obywatela naszego kraju, a większość firmy leasingowych w tamtych czasach (podobnie zresztą jak teraz) nie stawiały żadnych zbędnych barier, a formalności związane z leasingiem były przez firmy ograniczone praktycznie do minimum. W połowie lat dziewięćdziesiątych z powodu licznych zmian w przepisach obowiązujących w Polsce i wielu zmianach politycznych leasing nieco stracił na swojej wadze oraz popularności. Szybko zaczął ją jednak odzyskiwać już po roku 2002, by obecnie stać się jednym z najpopularniejszych opcji na finansowanie (szczególnie samochodów osobowych, jak i ciężarowych).

Obecnie na polskich rynku istnieje kilkadziesiąt firm oferujących możliwość wzięcia samochodu w leasing – ich oferta jest skierowana zazwyczaj zarówno do osób prywatnych, jak i właścicieli działalności gospodarczych. Firmy różnią się nie tylko oferowaną ofertą leasingu, ale także swoim doświadczeniem w tej branży oraz pozycją na rynku finansowania. Warto więc zwrócić uwagę czy firma, którą interesujemy się w kwestii nawiązania leasingowej współpracy jest profesjonalna oraz rzetelna, a także ceniona na rynku. Warto sprawdzić także czy firma nie posiada obecnie problemów finansowych oraz jak wywiązuje się ze swoich obowiązków względem klienta oraz nawiązanej z nim umowy. Jednym z liderów wśród oferty leasingowej oraz najbardziej popularnych firm z branży należy oferta www.leasinguproszczony.eu – dogodne warunki finansowania dostosowane indywidualne do każdego klienta zapewniają jej popularność, a rzetelne i fachowe doradztwo gwarantuje jej profesjonalność i wysoką pozycję wśród konkurencji w branży. W swojej karierze firma www.leasinguproszczony.eu nawiązała współpracę z wieloma zadowolony klientami (zarówno wśród osób prywatnych, jak i właścicieli firm), którzy dzięki firmie użytkowała w leasingu wybrane samochody osobowe oraz ciężarówki.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments