Jakie są zalety i wady umowy leasingowej?

Jakie są zalety i wady umowy leasingowej?

Poradnik Klienta

Jakie są zalety i wady umowy leasingowej? Samochód w leasingu to marzenie wielu Polaków, które można obecnie spełnić nawet nie posiadając wkładu własnego. Coraz częściej na leasing decydują się zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy – stąd rodzi się pytanie, jakie są plusy i minusy takiej oferty?

Jakie są zalety i wady umowy leasingowej?

Czy na pewno warto jest z niej skorzystać? Trzeba powiedzieć kilka słów na temat leasingu, tego co oferuje i na jakich zasadach oraz czy jest to oferta w pełni bezpieczna. Przy doborze leasingu warto brać pod uwagę jedynie sprawdzone i rzetelne firmy, a nie tylko te, które oferują wyjątkowe promocje, na tej podstawieprzyciągając do siebie klientów. Firmą, z której warto skorzystać jeśli zastanawiamy się na poważnie nad leasingiem, jest www.leasinguproszczony.eu. Tutaj zasady są zawsze bardzo jasne, a fachowa obsługa służy pomocą zarówno przy prezentowaniu wstępnej oferty jak i przy zawieraniu końcowej umowy.

Na początek pragnę wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem leasing – jest to jedna z bardzo atrakcyjnych form finansowania pojazdu całkowicie nowego jak i używanego. Można powiedzieć, że jest to użyczenie leasingobiorcy pojazdu, który zgodnie z prawem nadal należy do leasingodawcy – mimo tego, że osoba biorąca leasing nie kupuje pojazdu, może z niego korzystać na zasadach ściśle określonych w umowie i w zamian spłaca zobowiązania finansowe w formie ustalonych rat miesięcznych, powiększonych jednorazowo o opłatę wstępną. Nie trzeba więc od razu wykładać całej gotówki, by uzyskać nowy pojazd, który można od razu użytkować. Słowo leasing bierze się od angielskiego lease, co oznacza pożyczać lub dzierżawić. Wiadomo, że jest to spora korzyść, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują nowych pojazdów i mogą spłacać zobowiązania w dogodnych dla siebie ratach. Branie leasingu pozwala również na regularną wymianę samochodów – wiele osób wraz z końcem leasingu bierze w dzierżawę kolejny, nowszy pojazd. Wróćmy jednak do sedna tematu, czyli do omówienia wad i zalet umowy leasingowej.

PLUSY:

Leasingobiorca który zdecyduje się na leasing operacyjny może na tym sporo skorzystać. Raty leasingowe są wówczas liczone jako koszty uzyskania przychodu, a więc jednocześnie firma biorąca pojazdy w leasing płaci niższe podatki. Dodatkowym plusem jest możliwość korzystnego rozliczenia podatku VAT.
Leasing nie jest liczony jako obciążenie majątkowe, co jest znacząca korzyścią dla firm posiadających inne zobowiązania. Banki bardzo niechętnie udzielają wtedy kredytów, dlatego szansą na wybrnięcie z sytuacji jest leasing, który wpływa na budowanie korzystnego wizerunku firmy.
Wspomnianym już plusem jest to, że nawet bez posiadania całości sumy równej wartości pojazdu, może stać się jego użytkownikami, natomiast długość trwania umowy jak i wysokość samych rat można indywidualnie ustalić w zależności od możliwości klienta – najbardziej opłacalna okazuje się spłata wyższych rat, ale przez krótszy czas. Po upływie umowy leasingowej użytkownik ma możliwość korzystnego odkupienia pojazdu za niewielką część jego wartości.
Elastycznych ofert leasingowych jest wiele, dlatego można je dobrać praktycznie dla każdego klienta. Plusem jest ograniczona ilość formalności, co znacznie oszczędza czas poświęcany na uzyskanie umowy – tak łatwo jest uzyskać między innymi leasing uproszczony. Nie trzeba spędzać wielu dni na wypełnianie nudnych wniosków i donoszenia stosów dokumentów! Wiele formalności obecnie można załatwić zdalnie, czyli on-line.
W przypadku zawarcia leasingu zwrotnego mamy możliwość zamrożenia swoich środków, co korzystnie wpływa na przepływ pieniądza w każdej firmie.
To leasingodawca jest odpowiedzialny za ubezpieczenie OC samochodu oraz za jego zarejestrowanie – sam klient nie musi dopełniać już tych formalności, otrzymuje pojazd gotowy do jazdy.

MINUSY:

Za znaczący minus każdej umowy leasingowej trzeba uznać to, że leasingobiorca mimo regularnego uiszczania rat nie nabywa praw do pojazdu aż do momentu zakończenia umowy. Dysponuje więc pojazdem, który nie jest jego własnością. Problemem w takim przypadku może stać się rozliczenie ewentualnej szkody czy awarii, użytkownik pojazdu nie może wprowadzać w nim żadnych trwałych zmian, co mogłoby być argumentem nawet do rozwiązania umowy przed czasem.
Leasingodawca ma o wiele szersze uprawnienia od leasingobiorcy i między innymi posiada prawo do rozwiązania umowy z powodu nie spłacania rat w terminie czy nieodpowiedniego obchodzenia się z pojazdem i co ważne, wcześniej wpłacone raty nie są wtedy zwracane!
Nie każdy leasing jest ubezpieczony, trzeba zwracać uwagę na ten istotny aspekt – warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które chroni leasingobiorcę przed kradzieżą czy awarią pojazdu – jeśli nie wykupimy takiego ubezpieczenia, możemy stracić dotychczas wpłacane raty. Niestety, takie ubezpieczenie wiąże się z dodatkowym obciążeniem finansowym leasingobiorcy.
Bardzo ważną sprawą jest odpowiedni dobór placówki oferującej leasing, ponieważ w przypadku jej upadku nawet gdy spłaciłeś większość rat leasingowych, tracisz pojazd który użytkujesz. Jest on wliczony do majątku leasingodawcy, a więc zostanie przeznaczony na pokrycie jego zobowiązań – niestety, w tym przypadku prawo nie stoi po stronie osób regularnie spłacających raty, a walka o utracone pieniądze będzie wkraczała na drogę sądową, co może przeciągnąć się w latach. Podobnie jeśli przedsiębiorstwo ma długi, wierzyciel może zająć pojazd oddany w leasing, nawet gdy użytkuje go całkiem inna osoba.
Leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, a więc nawet mimo jego użytkowania nie uzyskuje zniżek w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się zawrzeć umowę leasingową, w końcu jest to zobowiązanie finansowe na kilkanaście lub kilkadziesiąt kolejnych miesięcy. Osoby które zdecydowały się jednak na tę formę finansowania pojazdu zapewniają, że jest to w pełni opłacalne, bez względu na to czy umowa obejmuje samochód ciężarowy czy raczej osobowy. Na pewno nie uzyskamy nowego pojazdu, o ile nie posiadamy całości gotówki, chyba że zdecydujemy się właśnie na leasing. Zasady są tu o wiele prostsze niż w bankach, natomiast podane przykłady minusów zawierania takiej umowy wynikają głównie z zaniedbań którejś ze stron. W przypadku zawarcia umowy  takie problemy nie będą miały miejsca, szczególnie że klient może wcześniej dokładne sprawdzić jak wysokie zobowiązania będzie płacił i wysokość rat później go nie zaskoczy. Przy regularnej spłacie zobowiązania wzięcie leasingu okazuje się przyjemnością, szczególnie kiedy wsiadamy do całkiem nowego pojazdu, stojącego w naszym garażu. Z racji ograniczonej ilości formalności jest to najbardziej korzystna alternatywa dla kredytu bankowego, na który czaka się tygodniami, a ostateczna wysokość przyznanej sumy i tak może nas rozczarować.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments