Jak obliczyć kwotę netto brutto w vat

Jak obliczyć kwotę netto brutto w vat

Artykuł Miesiąca Prasówki

Nie da się ukryć, że kwestie podatkowe dla wszystkich są wyjątkowo skomplikowane. Dla kogoś kto profesjonalnie nie zajmuje się księgowością, może być to istna droga przez mękę. Zawsze możemy udać się do księgowego, jednak on za parę wykonanych rachunków, może drogo sobie policzyć. Możemy też spróbować zrobić to sami, jednak ryzykujemy pomyłką, a także będziemy musieli poświęcić na to sporo czasu. Obliczanie kwoty brutto netto w VAT, nie musi jednak przyprawiać nas o dreszcze. Z pomocą przychodzi nam bowiem proste, internetowe narzędzie nazywane kalkulatorem VAT. Z jego pomocą, obliczenia zajmą nam dosłownie parę chwil.

VAT od kwoty netto, czy brutto?

Początkujący przedsiębiorcy muszą pokonać wiele przeszkód na swojej drodze. Począwszy od dużej ilości formalności, po obliczanie podatku VAT. Kwestie te są trudne i nie każdy wie jak obliczać poszczególne wartości. Zacznijmy więc od podstawowej kwestii: VAT od kwoty netto czy brutto?. Otóż tak naprawdę, nie ma to większego znaczenia, ale tylko wtedy gdy znamy stawkę podatku VAT. Jeśli jej nie znamy, nie ma możliwości wyliczenia, zarówno z kwoty netto jak i brutto. Tkwi w tym jednak pewien haczyk, mianowicie- paragony fiskalne. One mogą być naliczane tylko i wyłącznie od kwoty brutto. Pamiętajmy jednak, że podstawą do prowadzenia jakichkolwiek wyliczeń, jest znajomość stawki podatku VAT.

Czym w zasadzie jest kalkulator VAT?

Kalkulator VAT nazywany inaczej kalkulatorem PTU, to jedno z prostych narzędzi internetowych, które staje się pomocne wszystkim przedsiębiorcom. Umożliwia im w szybki i przyjemny sposób, wyliczenie wartości netto, podatku VAT, a także wartości brutto, dla towaru lub konkretnej usługi. Kalkulator brutto netto pozwoli nam dokonać takich obliczeń, nawet w sytuacji kiedy znana jest tylko jedna, ze wspomnianych wcześniej kwot. Warto wiedzieć, że takie narzędzie działa na podstawie ustawowo przyjętych stawek podatku VAT. Tak więc, możemy z niego skorzystać, stosując stawki takie jak:

  • 23%
  • 8%
  • 5%

Dodatkowo, będziemy mogli skorzystać ze stawek, które obowiązywały pierwotnie, czyli ustawowo do 2010 roku. Zaliczamy do nich następujące stawki podatku VAT:

  • 22%
  • 7%
  • 3%

 

Kalkulator brutto netto jest narzędziem całkowicie darmowym, a także powszechnie dostępnym.

Jak działa kalkulator VAT?

Kalkulatory tego typu, są bardzo proste w obsłudze i swoim działaniu. Świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy np. przedsiębiorca chce przekalkulować najkorzystniejsze ceny. Dzięki niemu, łatwiej będzie nam też określić:

  • kwotę netto od towarów i usług
  • kwotę brutto od towarów i usług
  • całkowitą wartość podatku VAT

Warto wiedzieć, że niezależnie od wartości, którą potrzebujemy, kalkulator podatkowy pokaże nam wszystkie trzy kwoty. Obliczanie przebiega bardzo prosto. W odpowiednie okienko wprowadzamy wartość liczbową- netto czy brutto. Następnie wybieramy interesującą nas stawkę VAT. Wystarczy kliknąć „licz” i gotowe. Pamiętajmy, że przepisy nie regulują, od której kwoty powinien być naliczany podatek. Jeśli zaś chodzi o wartości: brutto i netto, wyliczanie odbywa się poprzez wprowadzenie jednej z nich do kalkulatora.

 

Zalety korzystania z kalkulatora VAT

Kalkulator brutto netto ma wiele zalet. Jednak jako najważniejszą z nich, wymienimy oszczędność czasu. Wprowadzenie danych do podatkowego kalkulatora zajmie nam dosłownie kilka sekund. Samo obliczenie wyniku nie trwa dłużej. Nie tracimy więc kolejnych godzin, walcząc z cyferkami. Następną zaletą jest oszczędność pieniędzy. Otóż księgowi mogą sobie sporo policzyć, za wykonanie takiej usługi. Nie zawsze więc, szczególnie jeśli jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami, chcemy wydawać oszczędności na coś, co możemy zrobić sami w domowym zaciszu. Kalkulator VAT jest narzędziem całkowicie darmowym. Dodatkowo, możemy korzystać z niego nieograniczoną ilość razy. Kolejnym ważnym aspektem, jest wyeliminowanie ryzyka błędu. W Internecie tak naprawdę, możemy znaleźć kilka sposobów na samodzielne wyliczenie podatku VAT. Jednak wykonując skomplikowane matematyczne działania na papierze, istnieje bardzo duża szansa, że w którymś momencie popełnimy błąd. Nie jesteśmy przecież specjalistami. Kalkulator VAT zapewni nam bezbłędne wyliczenia, których nawet nie musimy już sprawdzać.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments