Iveco – co oferuje włoski koncern – W moim dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć Państwu, drodzy czytelnicy tematykę zakupu pierwszego pojazdu do firmy transportowej i wyboru tego auta skierowane na włoskiego producenta samochodów a mianowicie IVECO. Chciałbym przybliżyć tematykę tego co IVECO oferuje i jakie ma standardy.
Iveco – co oferuje włoski koncern
Na początek może kilka słów o samym rynku transportowym i o założeniu firmy. Wbrew powszechnym opiniom o kryzysie w branży transportowej, ja uważam, że jest zupełnie inaczej. Transport jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki i na moje oko rozwija się bardzo dynamicznie. Taka kolej rzeczy spowodowana jest tym, że wzrasta konsumpcyjność społeczeństwa, oraz świadomość bycia w tym świecie. Co raz więcej ludzi zamawia różnego rodzaju towaru online przez Internet, z różnych innych państw europejskich jak i również z Państw całego świata. Na dynamiczny rozwój rynku transportowego wpływa także fakt, że spora część, jak nie większość naszych krajowych przedsiębiorców sprowadza półprodukty do produkcji, bądź też niekiedy gotowe wyroby do swoich fabryk czy też firm. W związku z tym, bardzo szybko wzrasta potrzeba transportowa przewozu towaru i to stwarza idealne warunki dla rozkwitu branży transportowej. Wnioskiem który się sam nasuwa, jest fakt, że ktoś te towary musi przewieźć.
Wzrasta tym samym zapotrzebowanie na pojazdy przystosowane do przewozu towarów. Stwarza to idealne warunki do rozwoju już istniejących, bądź do zakładania nowych przedsiębiorstw transportowych. Wielu przedsiębiorców już zdążyło skorzystać z prezentu jaki daje nam rynek transportowy i już pozakładali czy też rozkręcili istniejące firmy. My skupmy się na tej drugiej opcji. Sam osobiście jestem obecnie w sytuacji zakładania przedsiębiorstwa transportowego. A więc po kolei, najpierw wymyślamy nazwę dla swojej firmy. Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie działalności oraz zgłoszenie jej do Urzędu Skarbowego i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania nam niezbędnych do funkcjonowania firmy numerów NIP i REGON. Kolejny krok to zdobycie wszystkich potrzebnych uprawnień, certyfikatów i zezwoleń. Może to wszystko być dość czasochłonne. Zakładam, że skupiamy się na transporcie ciężarowym. Potrzebne będą nam więc przede wszystkim uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi czyli kategorii C+E bądź zatrudniamy kierowcę, który takie uprawnienia posiada. Kolejna potrzebna sprawa to certyfikat kompetencji zawodowych, który możemy podnająć na przykład od znajomego.
Dalej potrzebna będzie nam licencja na przewóz towarów odpowiednio w ruchu krajowym jak i międzynarodowym. Dalej pozostaje już tylko ViaToll i dodatkowe rzeczy jak na przykład zezwolenia do przewozu towarów niebezpiecznych ADR. Kolejnym krokiem jest wizyta w banku i założenie konta firmowego oraz zapewnienie zaplecza finansowego firmy pozwalającego utrzymać jej stabilność w momencie kryzysu. Po załatwieniu tego wszystkiego przechodzimy do ostatniego, bądź jak ktoś woli może być to i pierwszy krok i przede wszystkim najważniejszego, czyli zakup pojazdu. Dla większości przedsiębiorców zakładających firmę, wszystkie poprzednie kroki było bardzo gotówko chłonne i nie każdy z nich może pozwolić sobie na zakup ciężarówki za gotówkę. Pamiętajmy że na przykład nowy ciągnik siodłowy firmy IVECO to kosz rzędu 250 tysięcy nawet do 350 tysięcy w zależności od konfiguracji i wyposażenia. Tak jak wspomniałem, mało kogo stać na zakup takiego pojazdu za gotówkę. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą firmy oferujące leasing samochodu ciężarowego. Leasing jest to forma kredytowania pojazdu, swoją drogą bardzo wygodną i bezproblemową. Dla wielu przedsiębiorców jest to jedyna droga do zakupu pojazdu, ale jakże słuszna. Leasing to nic złego. Z własnego doświadczenia chciałbym Państwu polecić – http://www.leasinguproszczony.eu/ – tam na pewno dla każdego przygotują odpowiednią i korzystną ofertę i znajdą rozwiązanie dla każdego problemu. Zakup pojazdu jeszcze nigdy nie był taki prosty.
Jeżeli mamy już wybraną formę zapłaty i zakup pojazdu, pozostaje nam tylko wybór co kupimy. Jak już na samym wstępie wspomniałem, chciałbym się skupić dzisiaj na tym, co oferuje nam włoski koncern produkujący samochody ciężarowe, a mianowicie firma IVECO. Na początek kilka słów o samym IVECO. Jest to włoski koncern z siedzibą w Turynie zarządzane i kierowane przez inny włoski koncern FIAT. Przedsiębiorstwa to powstało w 1975 roku, czyli w porównaniu do konkurentów rynkowych jest dość młoda firmą, ale już posiadającą bardzo duże tradycje w produkcji samochodów ciężarowych. Iveco jest projektantem, producentem i sprzedawcą pojazdów ciężarowych w pełnym zakresie tej klasy, czyli produkuje pojazdy z serii lekkich, średnich i ciężkich o dopuszczalnej masie całkowitej od 2.8 tony do 40 ton. Posiada ponad 900 punktów dealerskich i 4500 autoryzowanych serwisów w ponad stu krajach na świecie, co stawia tego producenta wśród czołówki w tej klasie pojazdów i co znacznie ułatwia korzystanie z nich i eksploatację użytkową, Serwisy zatrudniają tylko i wyłącznie wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, co ma znaczny wpływ na jakość wykonywanych usług i czyni klientów koncernu IVECO zadowolonymi.
Przejdźmy teraz do sedna tematu, czyli do przedstawienia tego co IVECO oferuje swoim klientom. Koncern posiada bardzo szeroko rozbudowana ofertę modelową samochodów dostawczych i ciężarowych, ja natomiast chciałbym się skupić na dwóch najważniejszych i osiągających najwyższą sprzedaż modelach. Modele o których będę pisał są swoistym towarem eksportowym włoskiego koncernu i bardzo często spotykane są na europejskich jak i światowych drogach. Mam na myśli modele Iveco EuroCargo i Iveco Stralis.
IVECO EUROCARGO – pojazd z serii lekkich i średnich o dopuszczalnej masie całkowitej od 6 ton do 19 ton. Produkowany przez włoski koncern nieprzerwanie od 1991 roku, poddawany po drodze tylko modyfikacjom liftingującym czyli tak zwanym kuracjom odmładzającym. Ostatnia taka zmiana miała miejsce w 2008 roku, a łącznie powstały 3 generacje tego pojazdu. Jest to auto typu solo z podwoziem do zabudowy. Zabudowa może być najróżniejsza, dla przykładu podam, że w przypadku drugiej generacji tego modelu produkowanej w latach 2002 do 2008 powstał aż 218 modeli bazowych i 4462 możliwych konfiguracji nadwozia, silnika, kabiny czy tez zabudowy. Najczęściej spotykana, to zabudowa typu kontener, czy też izoterma. Bardzo chwalone są zabudowy specjalistyczne dla straży pożarnych czy tez dla wojska. W 2008 roku, czyli zaraz po premierze ostatniej generacji pojazdu Wojsko Polskie zakupiło 646 tych pojazdów dla swoich potrzeb. Spotkać możemy także zabudowę typu wywrotka, czy też śmieciarka, gdyż EuroCargo idealnie sprawdza się w ruchu miejskim czy też lokalnym i dystrybucyjnym, ze względu na swoje bardzo małe promienie skrętu. Pojazd ten możemy spotkać w wielu konfiguracjach i wersjach kabiny, między innymi z krótką kabiną dzienną, z kabiną sypialną, z podwyższaną kabiną sypialną, z długą kabiną do tras międzynarodowych, czy też z kabiną załogową mogącą przewozić do 8 osób. Produkowane w wielu konfiguracjach podwozia, jako pojazd dwu osiowy, trzy osiowy, czy też czteroosiowy do zabudowy typu wywrotka z dwiema osiami skrętnymi. Montowano w EuroCargo silniki o pojemności 3.9 litra o mocach rzędu od 140 KM do 180 KM połączone ze skrzyniami 5, 6 lub 9 biegowymi. Wszystkie obecnie produkowane silniki spełniają europejską normę emisji spalin do atmosfery na poziomie EURO 6. Pojazd najnowszej generacji zajął drugie miejsce w prestiżowym konkursie International Truck of the Year w swojej klasie.
IVECO STRALIS – pojazd z serii ciężkich występujący głównie jako ciągnik siodłowy przystosowany do ciągania naczep różnego rodzaju. Produkowany przez Iveco od 2002 roku, zastąpił model Eurostar. Występuje jako pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 19 ton do 40 ton uzupełniając ofertę EuroCargo tego samego producenta. Powstały również jak w opisywanym poprzednio Eurocargo trzy generacje tego modelu, mianowicie w roku 2007 i 2013. W przeciwieństwie jednak do poprzednika, Stralisowi udało się wygrać prestiżowy konkurs i zgarnąć tytuł International Truck of the Year w roku 2013. Dodatkowo modelowi temu, po liftingu udało się zdobyć nagrodę Europejska Nagroda Zrównoważonej Mobilności dla silnika zasilanego gazem ziemnym LNG. Co do samego silnika, od 2013 roku montowany jest tylko i wyłącznie silnik spełniający europejskie normy emisji spalin do atmosfery na poziomie EURO 6. Są to sześciocylindrowe jednostki napędowe z czterema zaworami na cylinder występujące w 3 konfiguracjach modelowych, a mianowicie:
– Cursor 8 o pojemności 7.8 litra i mocy rzędu od 310 KM do 360 KM,
– Cursor 10 o pojemności 10.3 litra i mocy rzędu od 420 KM do 450KM,
– Cursor 12 o pojemności 12,9 litra i mocy rzędu od 500 KM do 560 KM.
W przypadku tego pierwszego silnika możemy zamówić sobie wersję Natural Power zasilaną gazem ziemnym, bardzo chwalony i doceniany przez ekspertów silnik, za swoja ekologiczność i niskie spalanie oraz bardzo niskie zużycie eksploatacyjne.
Wszystkie modele Stralisa mają zamontowaną tylko i wyłącznie półautomatyczną skrzynię biegów EuroTronic, która funkcjonuje bez zarzutu nawet przy sporej ilości przejechanych kilometrów. Stralis również występuje w wielu kombinacjach kabiny, ale najczęściej spotykana to przedłużana i podwyższana kabina sypialna, bardzo wygodna i komfortowa dla kierowcy.
Jak widać koncern Iveco przy przedstawieniu tylko dwóch modeli ma się czym pochwalić, warto więc pomyśleć o zakupie tego pojazdu jako pierwsze auto do firmy. Warto także pomyśleć Nat leasingiem takiego pojazdu. Pamiętajcie, leasing to nic strasznego. Jeszcze raz przypomnę, polecam – http://www.leasinguproszczony.eu/ – tam na pewno Wam pomogą przy zakupie auta i przygotują bardzo dobrą ofertę! I zakup kolejnego auta do firmy, to tylko kwestia czasu i na pewno do nich wrócicie.
Dziękuję za uwagę!
Pozdrawiam – samozwańczy fan ciężarówek i kierowca zawodowy – Mateusz 🙂