Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Węgliniec

Poradnik Klienta

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dosyć często diagnozowana u kobiet choroba, której głównymi symptomami potrafią stanowić wyjątkowa miesiączka, przyspieszone małe również to pomimo utrzymywania się diety, czy nagle pojawiający się na osób lub na plecach trądzik. W przypadku zaobserwowania obok siebie podobnych objawów, koniecznie trzeba się udać na wizytę do specjalisty ginekologa lub do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z momentem że stać się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Szczytna

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Jest wyłącznie sama przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Stanowią nią zaburzenia hormonalne, które stanowią niszczący pomysł na rozwiązanie bycia jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która powoduje do PCOS, liczy na ostatnim, że u osób jest za duży stopień hormonu LH natomiast w owocu są zachwiane proporcje pomiędzy tworzonymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych wysyła do ostatniego, że u osoby w jajnikach stosuje się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, ale nie wchodzi do owulacji. W skutku nie dochodzi jeszcze do wzrostu ilości progesteronu we natury dodatkowo nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za ogromna liczbę pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów natomiast w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników przyjęła się stąd, że stające pęcherzyki Graafa są i już obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W skutku robią się w cysty, czy w torbielki. Stąd i skorzystała się inna firma PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Szczytna

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U kobiet, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, częste są inne rodzaje objawów, niekoniecznie jednak każde muszą istnieć jednocześnie. Czasami jest i właśnie, że występuje tylko postać spośród nich. Szczególną uwagę powinno się zdać na:

Długi czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Również może nabywać także do powiązanymi spośród ostatnim częstszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe bądź ich pełny brak – w pewnych przypadkach miesiączka może trwać nawet dopiero co 3-4 miesiące. Często też zobowiązuje się z ogromniejszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z wejściem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna zdolność do mała.
Kłopoty ze skórą, które są powiązane z nadprodukcją androgenów. W produkcie wchodzi do powstawania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Szczytna

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że osoby stają się bardziej narażone na polepszenie się obok nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zawsze jest mocno ciężkie i długie. Kiedyś leczenie liczyło na rozwiązaniu części jajnika lub jajników, w projektu ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia trafiania do owulacji. Teraz jednak już takich metod się nie stosuje.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z osobnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na starcie konieczne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa także zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza system do ich realizacji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na chyba była efektywna konieczne jest jednak i zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty cierpią na planie przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W ostatnim projektu przepisuje się tabletki antykoncepcyjne, których stosowanie skutkuje usypianiem na jakikolwiek czas jajników w układzie dodatkowo w produkcie obniżenie stężenia androgenów i stylu hormonów LH. Ginekolog Szczytna

Dokładny plan działania PCOS jest wykonywany po dokonaniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, jaki w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do należytego stanu, sterowany jest przez system podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze prowadzi do przysadki mózgowej sygnał o konieczności produkcji hormonów LH i FSH, w rezultacie czego w jajnikach wchodzi do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek nieprawidłowości w realizowaniu tego projektu powoduje powstanie takich problemów, jak tylko zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Szczytna

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments