Czym jest leasing?

Czym jest leasing?

Poradnik Klienta

Czym jest leasing? Dla większości ludzi wkraczających w świat własnego biznesu pojęcie leasingu nie jest obce, jednak mało kto wie o co tak naprawdę chodzi. Postaram się w sposób jak najprostszy wyjaśnić to pojęcie. Leasing jest jedną z form kredytowania rzeczy fizycznych które chcemy zakupić. Oczywiście najpopularniejszy jest leasing na zakup samochodu, jednak należy wiedzieć, że w leasing można wziąć również inne przedmioty. To co dokładnie może być leasingowane opiszę nieco dalej. Zacznę od informacji czym jest leasing, na czym tak naprawdę on polega.

Czym jest leasing?

 

Leasing jest po prostu kredytem. Różnica jest taka, że w przypadku zwykłego kredytu nie musimy tłumaczyć się co chcemy kupić, pieniądze z tego źródła finansowego wydajemy na to co chcemy. W przypadku leasingu jest inaczej. To co kupujemy jest z góry ustalone. Dodatkowo, to co bierzemy w leasing, nie jest naszą własnością tylko firmy, która pomogła nam sfinansować zakup. Przedsiębiorca ma wyłącznie prawo do korzystania z danego przedmiotu, oczywiście pod warunkiem, że leasing jest spłacany. Po zakończeniu spłaty rat leasingowych mamy możliwość kupienia danej rzeczy za wcześniej ustaloną kwotę. Przeważnie nie są to duże pieniądze, może to być na przykład 1% wartości początkowej. Tą wartość ustala firma leasingowa i oczywiście przed podpisaniem umowy jest dokładnie określana.

Ciekawą opcją leasingu jest możliwość zakupu nowego przedmiotu w leasing po upływie określonej w umowie liczby spłaconych rat. Wcale nie musimy spłacać leasingu do końca, po prostu oddajemy przedmiot firmie leasingującej a podpisujemy nową umowę na nowy przedmiot. Proces ten opiszę na konkretnym przykładzie.

Kupiliśmy nowy samochód, oczywiście w leasingu. Raty wyliczone zostały na 5 lat. Firma leasingowa pozwala na zakup nowego auta już po 3 latach spłaty. W tym przypadku po trzech latach po prostu oddajemy samochód i kupujemy nowy. Oczywiście raty leasingowe ustalane są na nowo a my znów cieszymy się nowym pojazdem. Jest to niezwykle korzystna forma dla firm, które mocno eksploatują swoje pojazdy. Ich wartość jest z dnia na dzień coraz niższa i bardzo często po całkowitej spłacie wartości leasingu samochód jest już w takim stanie, że nie nadaje się do korzystnej odsprzedaży w celu wymiany na nowy.

Dla osób które prowadząc swoją działalność i zbierają koszty firmy mam dobrą wiadomość. Każda rata leasingu, w przeciwieństwie do raty zwykłego kredytu, może być zaksięgowana jako koszt. Jest to oczywiście bardzo istotne dla naszych finansów.

Bardzo ważne jest również to, że formalności i ocena kredytowa jest prostsza do przejścia niż w przypadku tradycyjnych źródeł finansowania. Kredyty, szczególnie bankowe, wymagają całych stosów zaświadczeń i druczków. W przypadku leasingu przeważnie wystarczą podstawowe dokumenty firmy, czyli wpis do ewidencji działalności gospodarczej, NIP i REGON. No i oczywiście dowód osobisty właściciela firmy. Nie ma też – w przeciwieństwie do kredytów – okresu w którym nasza firma musi istnieć. Praktycznie zaraz po otwarciu działalności gospodarczej możemy zdobyć tą drogą cały sprzęt, który będzie nam potrzebny do sprawnego funkcjonowania firmy. Jest to niezwykle ważne, nie tylko dla nowych przedsiębiorców ale również takich, którzy pragną rozwinąć swoją firmę a nie posiadają wolnych środków. Dla takich osób ważniejszą informacją będzie uproszczona procedura oceny kredytowej. Ciekawe jest to, że nawet firma, która wykazuje straty będzie mogła wziąć leasing na potrzebne urządzenia. Inną sprawą będzie BIK ale i w tym przypadku jest rozwiązanie. Informacje zawarte w BIK są cenne dla banków. Mogą stamtąd dowiedzieć się, czy ktoś jest sumienny czy nie. Niekiedy jednak zdarza się, że nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli jakiś czas temu przedsiębiorca miał drobne problemy finansowe, które zostały już rozwiązane, w banku może pożegnać się z pozytywną decyzją kredytową. Na szczęście są jeszcze firmy, które rozumieją takie sytuacje i nie sugerują się informacjami zawartymi w BIK.

Teraz opiszę przedmioty, które można wziąć w leasing. Jak już wcześniej pisałam głównym i najpopularniejszym celem kredytowania za pomocą leasingu są samochody osobowe. Ale to nie jedyne dostępne w ten sposób pojazdy. Leasingować można wszelkiego rodzaju ciężarówki oraz potrzebne do nich przyczepy. Być może z powodu niewiedzy, wynikającej ze słabej reklamy, ludzie rzadko sięgają po możliwość leasingowania innych przedmiotów. Firmy oferujące ten sposób kredytowania proponują również zakup różnego rodzaju maszyn rolniczych. Czy jest to traktor, kombajn czy inne urządzenie, którego nawet nie potrafię profesjonalnie nazwać, ale jeździ i pomaga rolnikowi, może podlegać leasingowi. Co ważniejsze, nie musi nawet jeździć. W ten sposób można zakupić również każde inne urządzenie rolnicze. Potrzebujesz dojarki do krów? Proszę bardzo, leasing i jest do Twojej dyspozycji!

Kolejną grupę zawodową, którą wspiera leasing, są lekarze. Wszystkie sprzęty medyczne pozwalające urządzić nowoczesną przychodnię zdrowia, również mogą być leasingowane. W dzisiejszych czasach ludzie oczekują od lekarzy dobrego i nowoczesnego sprzętu, a niestety jest on koszmarnie drogi. Leasing naprawdę może bardzo pomóc w rozwoju punktu medycznego.

Ostatnią, wydaje mi się, że chyba najbardziej ważną grupę, stanowią przedmioty biurowe codziennego użytku, na przykład komputery, telefony, drukarki i inne tego typu urządzenia. Każda nowoczesna firma po prostu nie może sprawnie funkcjonować bez tego typu sprzętu. Dobra wiadomość jest taka – bierzemy leasing i mamy nowiutki komputer, który wreszcie się nie wiesza i pracuje jak błyskawica! No kto o tym nie marzy…

Jest jeszcze jedna rzecz o której trzeba wiedzieć. Przy leasingu wymagany jest wkład własny. Jego wysokość na szczęście ustala sam przedsiębiorca. Większość firm leasingowych ustala minimalną wartość na poziomie 1% nie określając nawet górnej granicy wkładu własnego. Jest to niewątpliwie dobra informacja dla rozpoczynających działalność gospodarczą, gdyż uzbieranie dużego kapitału bez potrzebnych maszyn jest praktycznie niewykonalne.

Myślę, że po tak opisanym leasingu, każdy przedsiębiorca będzie w stanie sam określić, jakie przedmioty będą potrzebne by jego firma się rozwinęła. Bardzo istotny jest rozwój naszej działalności, nie można doprowadzić do sytuacji, że stagnacja spowoduje stopniowy upadek naszej firmy. Wiadomo również, że bez żadnego dofinansowania niestety ciężko samemu unieść dodatkowe wydatki. Leasing jest tutaj niezwykle pomocny. Dla większości przedsiębiorców będzie też dużo korzystniejszy sposób finansowania niż kredyt. Nie tylko ze względu na uproszczone formalności w czasie załatwiania kredytu, ale również dzięki temu, że rata leasingowa jest kosztem. Niewątpliwie bardzo korzystną opcją jest również możliwość zakupu nowego przedmiotu po umownym okresie spłaty.

Jeśli więc już wiemy, co to jest leasing, a mam nadzieję, że wytłumaczyłam to w przystępny sposób, to teraz tylko musimy wiedzieć jak go załatwić. Oczywiście firm, które się tym zajmują jest niezwykle dużo na naszym rynku. Chcę jednak przedstawić jeden konkretny portal, który oferuje leasing uproszczony i naprawdę jest przyjazny przedsiębiorcy. Mówię tu o www.leasinguproszczony.eu. Nie muszę nikogo przekonywać, że leasing, który możemy załatwić siedząc w własnym biurze czy nawet w domu, daje duże oszczędności czasu. Po prostu wchodzimy na stronę internetową, wybieramy kwotę którą chcemy uzyskać i reszta formalności to drobiazg. Więcej problemów będzie ze zdecydowaniem się na to jaki samochód chcemy, niż z załatwieniem wszystkich dokumentów. Teraz każdy przedsiębiorca wie co musi zrobić, żeby rozwinąć swoją firmę. Nie ma na co czekać. Zapraszam na www.leasinguproszczony.eu by od razu przekonać się, jakie to jest proste i szybkie rozwiązanie. To grzech byłoby nie skorzystać z takiej okazji dla swojej firmy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments