Profil Google+

Zarządzaj najlepiej- u nas dowiesz się, jak to zrobić

Ilustracja do artykułu

Darmowy poradnik, jak najlepiej zarządzać własnym biznesem

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne jest nie tylko efektowne, ale i efektywne zarządzanie. Nie tylko swoją firmą, życiem, ale i czasem. To żadne odkrycie. Odkryciem może być jednak recepta na to, jak to zrobić. W jednym z branżowych pism dla ludzi obytych z biznesem i przedsiębiorczością pojawił się bardzo ciekawy wywiad z bardzo znanym niemieckim doradcą biznesowym i trenerem rozwoju osobistego, Reinhardem Lindnerem. Przekonuje on, że każdy może korzystać z wartości, którymi w dawnych czasach kierował się każdy samuraj. 

Dla Państwa, naszych Klientów postanowiliśmy wywiad- rzekę przeczytać i podać gotowy przepis na sukces z zarządzania. Trochę z przymrużeniem oka, w lekki i przejrzysty sposób chętnie się z Państwem dzielimy naszym darmowym poradnikiem optymalnego zarządzania. Zapraszamy do lektury!

 • Menedżer powinien być, jak dawny samuraj- pokorny, ale odważny; z otwartym umysłem. Powinien umieć uważnie słuchać innych i dążyć do doskonałości, co znaczy, że codziennie powinien coraz lepiej wykonywać swoje obowiązki, powinien się dokształcać ustawicznie, rozwijać swoje pasje, czyli siebie- swoją osobowość, umiejętności interpersonalne, itd. Samuraj jest wytrwały, skupiony i wiecznie się doskonali. Można powiedzieć, że do upadłego ;)

 • Dobry menedżer to taki, który liczy się każdego dnia, że może stracić stanowisko.

 • Codziennie musi być bowiem coraz lepszy i każdego dnia ma tak świetnie wykonywać obowiązki, jakby to był jego ostatni dzień w pracy.

 • Menedżer dobry to odważny menedżer, który nie boi się robić z rozmachem tego, o zasadności czego jest wewnętrznie przekonany.

 • Nie działa opieszale, ale stawia sobie cele i zadania, które sukcesywnie i wręcz z uporem maniaka realizuje nie zważając na piętrzące się wokół stosy przeszkód.

 • Kieruje się intuicją. To ważna część jego osobowości. Takie wyczucie zazwyczaj jest wrodzone.

 • Wiara we własne możliwości jest też ważna. Dzięki niej menadżer emanuje spokojem i podejmuje lepsze decyzje.

 • Dla menedżera ważny jest timing, czyli wykonywanie właściwej czynności we właściwym momencie. Chodzi o jak najszybsze rozpoznawanie zarówno szans, jak i zagrożeń. Ta umiejętność pomaga w porę reagować, a nawet wyprzedzać fakty i zapobiegać kłopotom.

 • Cechy przydatne w biznesie to: uczciwość, odwaga, dyscyplina, koncentracja, uważność, zdecydowanie, okazywanie innym szacunku i dbałość
  o własny i nie tylko honor. Jak to mówią-honoru nigdy za wiele ;)

 • Ważna jest suma- uważność + stałe doskonalenie= optymalizacja

 • Nie można zapomnieć o etyce w biznesie, która jest związana z honorem. Samuraj, który skłamał albo chociaż był o to posądzony albo dwuznaczny spadał w hierarchii i najczęściej popełniał samobójstwo. Warto o tym pamiętać i stawiać na jakość usług, na uczciwość. To będzie procentowało. Można nawet powiedzieć, że to inwestycja w markę, w prestiż i w dobry wizerunek firmy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że tzw. pocztą pantoflową rozejdzie się szybko na lokalnym rynku, że na przykład firma za nic ma standardy i uczciwe traktowanie nie tylko swoich inwestorów, ale także pracowników. Nie każdy lubi robić interesy z firmami, które na przykład źle traktują pracowników, stosują mobbing lub nieterminowo wypłacają należne wynagrodzenia za pracę. Nikt nie lubi złych kontrahentów. W głowie innego biznesmena rodzi się szybko myśl, jak już zrobi research środowiskowy-że skoro firma źle traktuje własnych ludzi, to co dopiero obcych? Kto z Państwa zaryzykowałby wchodzenie w interesy z firmą o złej renomie? Nikt, kto ma sprawnie działający biznesowy instynkt samozachowawczy. A na pewno żaden normalny biznesmen. To przecież oczywista oczywistość, z którą należy się liczyć. Lepiej mieć renomę dobrą, która zaprocentuje. Proszę wierzyć i raczej wcześniej, niż później jednak.

Te słowa mistrza karate, na które powołuje się niemiecki doradca biznesowy, Reinhard Lindner, które naprawdę warto zapamiętać, tym bardziej, że intuicja w tym ujęciu jest kluczem do sukcesu, a przecież każdy ma ochotę sięgnąć po ten klucz:

Ostry trening umacnia wiarę w siebie. Wiara w siebie prowadzi do stabilnych emocji, a z kolei opanowanie jest bramą do intuicji. Tak więc naszą intuicję możemy ćwiczyć i rozwijać.


Jeśli chociaż część z tych zaleceń wprowadzimy w życie i będziemy się stale kształcić, doskonalić, szanować innych i staniemy się chociaż mentalnie samurajami -jest duża szansa na sukces, którego tak bardzo wszyscy pragną i do którego dążą. Ważny jest powrót do prastarych wartości, bo tylko one gwarantują nam solidny grunt pod nasz biznes i zarządzanie, czy to firmą, życiem, czy choćby nawet czasem wolnym. Po co wyważać drzwi, które ktoś już kiedyś otworzył? Szkoda energii na to. Warto ją przekierować raczej na budowanie swoich umiejętności i tym samym budować podwaliny menedżera-samuraja, bo to właśnie gwarantuje sukces, który wszystkim życzymy.

Na podstawie: My Company Polska.

Komentarze użytkowników

Tworzysz komentarz

captcha
Banner UE Innowacyjna Gospodarka