Profil Google+

Kredyt czy leasing? Co wybrać?

Ilustracja do artykułu

Według badań rynku finansowego blisko 50% dorosłych Polaków posiada co najmniej jeden kredyt. Kredyt jest najlepszym rozwiązaniem, w momencie, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki na inwestycje, remont, czy zakup np. nowych mebli do salonu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz kredytów i pożyczek istnieją również inne sposoby dofinansowania swojego budżetu w instytucjach finansowych.

W przypadku, gdy brakuje nam gotówki na zakup samochodu lub innego pojazdu warto wziąć pod uwagę leasing, jako sposób na sfinansowanie zakupu. Leasing konsumencki polega na tym, że firma leasingowa/pożyczkowa zakupi wskazany przez klienta pojazd, a następnie wypożyczy mu go w zamian za spłacanie comiesięcznych rat na określony czas. Umowa leasingowa zawiera warunki przejścia samochodu w posiadanie klienta, aczkolwiek nie jest to wymagane. Przez cały okres trwania umowy, klient pozostaje jedynym użytkownikiem samochodu, a firma jest jedynie jego prawnym właścicielem. Nie rości sobie ona jednak żadnych praw, dopóki samochód jest użytkowany zgodnie z umową, a spłata rat przebiega bez zarzutu. Leasing uproszczony nie wymaga skomplikowanej procedury, jak w przypadku kredytu, gdyż wystarczającym zabezpieczeniem jest w tym wypadku sam przedmiot umowy – samochód. Klient zazwyczaj nie musi udowadniać swoich zarobków, pokazując oświadczenie z zakładu pracy, a i wgląd do BIK w celu zbadania historii kredytowej jest mało prawdopodobny. Oznacza to znacznie krótszy czas załatwiania całej procedury. Leasing to jedna wizyta w firmie leasingowej, a w przypadkach skomplikowanych maksymalnie dwie. W przypadku kredytu wizyt może być nawet kilka, a stos dokumentów, które klient musi obowiązkowo przedstawić, może doprowadzić do szału, nawet najspokojniejsze osoby. Każdy konsument, który wybierze leasing jako sposób sfinansowania swojego samochodu, może liczyć również na bardziej elastyczną formę spłaty. Zazwyczaj firmy leasingowe/pożyczkowe nie robią problemu, w przypadku, gdy klient popadnie w chwilowe problemy finansowe. Ratę leasingu można odroczyć, przesunąć w czasie, jak i również zmniejszyć czy wydłużyć okres obowiązującej już umowy. Jest tak dlatego, że regulacje prawne dotyczące leasingu zostały ujęte w Kodeksie Cywilnym. Leasing uproszczony to najszybsza i najłatwiejsza forma finansowania zakupu samochodu lub innego sprzętu, gdy brakuje nam na to własnej gotówki. Można w tej sposób sfinansować również zakup sprzętu budowlanego, różnych maszyn, motocykli, roweru, a nawet wyposażenia biurowego czy mebli. Właściwie wszystko, co ulega amortyzacji, nadaję się na przedmiot leasingu.

Jakie są rodzaje umowy leasingu, jakie może wybrać klient indywidualny?

Leasing występuje w kilku formach. Głównym podziałem jest rozdział na leasing operacyjny, finansowy oraz zwrotny. Dwa pierwsze różnią się względami podatkowymi oraz niektórymi cechami charakterystycznymi zawartymi w umowie.

Leasing operacyjny to taki, do kosztów przychodu zalicza się opłaty leasingowe, które ponosi klient. Umowa musi tutaj być zawarta na czas określony, a suma opłat netto musi równać się przynajmniej wartości początkowej środka trwałego.

Leasing finansowy to taki, w którym koszty uzyskania dochodu stanowią jedynie część raty leasingowej, a więc odsetki i odpisy amortyzacyjne. Leasing finansowy również nie ustanawia kwoty wykupu samochodu po zakończeniu rozmowy, ponieważ jest ona niejako wliczona we wszystkie raty – samochód automatycznie przechodzi w posiadanie klienta po wypełnieniu z jego strony wszystkich warunków umowy.

Co w przypadku, gdy mamy samochód, a potrzebujemy dodatkowych PLN?

Trzecią formą, która zasadniczo różni się od dwóch pozostałych, głównie celem podpisania umowy jest leasing zwrotny. Jest on przeznaczony dla osób, które szukają dodatkowej gotówki, a nie samochodu. Dlaczego? Leasing zwrotny oznacza sprzedaż swojego samochodu firmie leasingowej/pożyczkowej za gotówkę, a następnie wzięcie go w leasing z obowiązkiem spłacania comiesięcznych rat. Takim sposobem klient zyskuje gotówkę, jak i w dalszym ciągu korzysta ze swojego samochodu.

Leasing jest dobrym rozwiązaniem dla osób kupujących samochód, ale nie tylko. Równie duże możliwości posiadają rolnicy, którzy w ramach leasingu mogą zakupić praktycznie każdy pojazd specjalistyczny, a więc ciągnik, kombajn, opryskiwacz, sadzarka itp., a także naczepy i lawety. Leasing dla rolnika to również zawarcie umowy na maszyny, takie jak młocarnia czy glebogryzarka. Wyposażenie biura to równie dobry sposób, przy okazji, którego można pójść do firmy leasingowej. Komputery, telefony komórkowe, sprzęt biurowy (drukarka, fax, ksero), a przede wszystkim pojazdy służbowe. Leasing na drukarkę to coraz popularniejsza w Polsce forma. Kolejnym segmentem jest medycyna. Firmy leasingowe posiadają duże zasoby, jeżeli chodzi leasing dla lekarzy. Sprzęt medyczny jest bardzo drogi i młodych lekarzy, otwierających swój gabinet często nie stać na jego zakup. Leasing dla lekarzy rozwiązuje ten problem, a dodatkowym plusem jest wiadomość, że firmy leasingujące posiadają liczne kontakty w branży medycznej i wynegocjowanie dobrej ceny za sprzęt jest po prostu dużo prostsze.

Oferta Leasingowa jest bardzo boagata na naszym rnyku. Warto tu wymienić firmy takie jak:

  • Leasing Polski
  • Leasing Idea Bank
  • Raiffeisen-Leasing Polska SA
  • BIKleasing.pl
  • Leasing24.pl
  • Kredytum.pl
Dlaczego prosty leasing jest lepszy od kredytu przy zakupie np. samochodu?

Ponieważ klient dostaje gotowy produkt, a nie pieniądze na jego zakup. Leasing uproszczony oznacza w pełni zarejestrowany samochód, który posiada ubezpieczenie i jest gotowy do jazdy już minutę po podpisaniu umowy. Podpisując umowę kredytu, musisz zająć się kupnem samochodu, jego rejestracją, ubezpieczeniem i dopiero wtedy możesz cieszyć się nową zabawką.

Leasing jednak nie zawsze może być zastosowany. W przypadku remontów, kupna nieruchomości, lub sprzętów, które posiadają zbyt niska wartość, klient firmy leasingowej zostanie odesłany do banku po kredyt. I jest to lepszy wybór.

Komentarze użytkowników

Tworzysz komentarz

captcha
Banner UE Innowacyjna Gospodarka