Profil Google+

KILKA PORAD DLA LEASINGOBIORCÓW, KTÓRZY MAJĄ KŁOPOTY FINANSOWE

Ilustracja do artykułu

Umowa leasingu nie musi spędzać Tobie snu z powiek, w momencie gdy chwilowo jesteś niewypłacalny. Jeśli popadłeś w kłopoty finansowe i masz zaległe raty leasingowe istnieje co najmniej kilka sposobów, abyś wyszedł z tej trudnej sytuacji bez szwanku. Podstawową zasadą jaka obowiązuje w takich przypadkach jest konieczność poinformowania firmy leasingowej o zmianie twojej sytuacji finansowej. Co najważniejsze - musisz pójść jak najszybciej do swojego leasingodawcy i szczerze z nim porozmawiać. Umowa leasingowa zawarta zostaje zazwyczaj na kilka lat i twoja sytuacja finansowa może w tym czasie ulec zmianie- firma leasingowa zdaje sobie z tego sprawę i uwierz - jej również bardzo zależy na tym, abyś spłacił swoje zobowiązanie zgodnie z zawarta umową, unikając konieczności angażowania firmy windykacyjnej. Podpisując umowę leasingu być może twoje przedsiębiorstwo było w lepszej kondycji, a teraz niestety, masz gorszy okres.

 

Rozmowa może w tej sprawie jedynie pomóc, na pewno nie zaszkodzi.

W jej trakcie, po wysłuchaniu przez przedstawiciela firmy tego co miałeś do powiedzenia, może ci zostać zaproponowane najczęstsze rozwiązanie takich sytuacji jakim jest zawieszenie spłaty rat na określony czas. Firma może wtedy zaproponować Tobie restrukturyzację umowy lub przesunięcie spłat reszty zobowiązania. W takim przypadku konieczne będzie sporządzenie nowego harmonogramy spłat. Jeśli myślisz, że jesteś jednym z nielicznych klientów, którzy mają problem ze spłata rat leasingowych to jesteś w wielkim błędzie. Odroczenie spłat, szczególnie w okresie zimowym, to bardzo często praktyka wśród przedsiębiorstw, które swój biznes ulokowały w branżach sezonowych takich jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka.

Kolejnym ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu leasingu.

Jest ono szczególnie korzystne dla tych przedsiębiorców, którzy przechodzą krótkotrwałe problemy finansowe. Wydłużenie okresu potrzebnego na spłatę zobowiązania prowadzi bowiem do obniżenia wysokości miesięcznej raty leasingowej, dzięki czemu przedsiębiorca musi płacić mniej, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze może przeznaczyć na rozwiązanie swoich kłopotów.

Istnieje prawdopodobieństwo, że wszystkie  poprzednie propozycje zawiodą. W takim przypadku warto zastanowić się nad przedterminowym zakończeniem współpracy między stronami.

Na wniosek leasingobiorcy umowa może zostać zakończona w dowolnym momencie, a przedmiot zostaje wystawiony na sprzedaż po cenie rynkowej przez leasingodawcę. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży pokryją należności względem leasingodawcy.

Cesja leasingu to procedura, która umożliwia przejecie naszego zobowiązania przez inną firmę.

Rozwiązanie takie wybierają najczęściej przedsiębiorcy, dla których przedmiot leasingu przestał być niezbędny do funkcjonowania przedsiębiorstwa. W takim przypadku należy jednak znaleźć osobę lub przedsiębiorstwo, które potrzebuje naszego sprzętu i będzie w stanie ponieść koszty transakcji i wszelkie koszty pozostałe do pozytywnego rozwiązania umowy.

 

Jak widać istnieje wiele dróg kompromisu z firmą leasingową w chwili, w której popadliśmy w gorszą formę finansową. Firmie bowiem zależy na kredycie równie mocno jak Tobie, a w wielu przypadkach nawet bardziej, ponieważ wypłatę swoich pracowników pokrywa bezpośrednio z twoich odsetek. Pamiętaj, że pracownicy takich firm mają na swoim koncie lata doświadczenia w leasingowaniu samochodów i spotkali w swojej karierze wiele przypadków gorszych niż twój. Są poza tym ludźmi i nic co ludzie nie jest im obce. Sami zapewne w życiu prywatnym być może mieli kiedyś problemy z tytułu braku możliwości terminowych spłat. Najważniejszą zasadą jaka powinna tobie przyświecać to szczerze rozmawiać o swoich problemach z firmą leasingową. Może być to jedyna droga do uniknięcia przez ciebie wizyty windykatora. Pamiętaj, że w przypadku jego odwiedzin nie tylko ściągnie on dług z twojego majątku według własnego uznania, ale pozostawi także czarną plamę w twojej historii kredytowej, której nie wymażesz przez co najmniej 5 lat.

Komentarze użytkowników

Darek

0

  + Zaplusuj

30/09/2015 16:38

Super, tylko ktora firma leasingowa pojdzie az tak na reke?

Kamil

0

  + Zaplusuj

30/09/2015 16:40

A sprawdzałeś jak to jest u źródła czy tylko tak sobie napisałeś nie wiadomo po co?

Tworzysz komentarz

captcha
Banner UE Innowacyjna Gospodarka