Profil Google+

Do jakich aut warto zakładać LPGW dobie s...

Ilustracja do artykułu

Do jakich aut warto zakładać LPG

W dobie systematycznie rosnących cen benzyny coraz więcej kierowców poszukuje możliwości przerobienia swoich samochodów i założenie  w nich LPG. Można już  bezpośrednio kupić samochód nowy z założoną przez producenta instalacją LPG, ale przy starszych modelach czy kupionych z drugiej ręki musimy sami się zorientować, czy i do jakich samochodów, a szczególnie ich modeli warto czy też można taką instalację założyć. Różnica w cenie litra benzyny a autogazu jest w dalszym ciągu bardzo duża, chociaż w ostatnim czasie się troszeczkę zmniejszyła. Autogaz obecnie możemy kupić u jednego z czołowych paliwowych graczy na krajowym rynku od ceny 1:55 do praktycznie 1:70 za litr. Cena benzyny u tego samego gracza to przedział od 4,27 do 4,52. Tak więc różnica jest na tyle znacząca, by poważnie się nad instalacją takiej aparatury zastanowić.

Od czego zacząć, kiedy planujemy założyć taką instalację? Oczywiście najpierw musimy się zorientować czy do posiadanego modelu możemy ją założyć. I tutaj musimy sobie zadać pytanie: czy warto zakładać instalację LPG do samochodów z silnikiem gaźnikowym, czy może lepiej się sprawdzi przy samochodach z silnikiem, gdzie mamy silnik z wielopunktowym pośrednim wtryskiem benzyny. A może optymalnym jest zastosowanie instalacji LPG przy silnikach z bezpośrednim wtryskiem benzyny? Trochę wiedzy na ten temat z pewnością każdemu właścicielowi samochodów się przyda.

Zacznijmy może od silników najstarszej generacji, czyli posiadających silniki gaźnikowe. Tutaj montaż instalacji LPG jest zdecydowanie najtańszy. W składa całej instalacji wchodzą takie urządzenia jak: reduktor, elektrozawory, butla oraz przełącznik w kabinie. Zdarza się jeszcze, że trzeba zainstalować komputer czuwający nad dawkowaniem mieszanki paliwowej. Koszt takiej instalacji w zależności czy z komputerem czy bez i w zależności od tego gdzie i kto ją instaluje w przypadku samochodów z silnikiem gazowym wynosi od 1100-1300 PLN. Możemy założyć, że średni wyniesie 1200 PLN. Na litrze zarabiamy około 2.80 PLN, czyli  już przy 500 litrach  zarabiamy. Tak dla uśrednienia, gdyż szczegółowy wynik dzielenia jest jeszcze bardziej korzystny. Pytanie ile miesięcznie jeździmy i jak wygląda w naszym samochodzie zużycie paliwa. Możemy śmiało założyć, że przy starszych modelach posiadających silniki gaźnikowe średnie zużycie benzyny na 100 km wyniesie ok 10 litrów, a często nawet więcej. Rachunek jest bardzo prosty. Pozostaje nam jeszcze odpowiedź na jedno pytanie: ile kilometrów miesięcznie robimy i ile w miesiącu benzyny wypalamy. Przy takim mało ekonomicznym samochodzie i sporej ilości co miesiąc robionych kilometrów zwrot jest błyskawiczny.

Następnie mamy samochody z jednopunktowym wtryskiem benzyny. Tutaj koszt jest trochę wyższy i  jego mediana wynosi około 1400 PLN. Ile to jest litrów i jak szybko się zwróci to zależy od tego ile jeździmy i oczywiście kto i za ile nam instalację zamontuje

Jako kolejne ustawiają się w kolejce samochody z wielopunktowym pośrednim wtryskiem benzyny. Tutaj koszt montażu  instalacji LPG wydaje się być najwyższy. Kiedy rozejrzałem się po cenach oferowanych przez różne warsztaty, to uśredniona wartość jest około 1600 PLN. Można, rzecz jasna kupić taniej za około 1400 PLN, ale można trafić i za 2000 PLN. Nie poważę się napisać, że montaż instalacji za 1400 PLN jest gorszy od tej za np. 2000. Wszystko jest w rękach osoby instalującej i posiadanych przez nią kwalifikacji. Czy się opłaca to łatwo sobie obliczyć kiedy widzimy ile benzyny tankujemy i ile na niej przejedziemy kilometrów. Oczywiście tutaj spalanie jest mniejsze, niż w przypadku samochodów z silnikiem gaźnikowym, ale i tak w sytuacji dosyć częstego jeżdżenia szybko się zwróci.

No i na końcu mamy samochody z bezpośrednim wtryskiem benzyny. I tutaj już sytuacja zaczyna być kontrowersyjna i wymaga poważnego zastanowienie. Jednym powodem jest fakt, że samochody tego typu po zamontowania tego typu paliwa z reguły palą trochę więcej gazu niż spalają benzyny. Jednak porównując ceny w dalszym ciągu wydaje się to możliwe do zaakceptowania. Problem tkwi w cenie instalacji. Tu już nie mówimy o kosztach rzędu do 2000 PLN. Tutaj mówimy już o koszcie rzędu plus minus 4000 PLN. Można trochę taniej, ale można także i zdecydowanie drożej.  Dlatego tutaj już poważnie z kalkulatorem trzeba sobie usiąść i policzyć.

Co prawda obiegowa opina głosi, że tego typu samochodów nie opłaca się zakładać instalacji gazowej, ale przy nawet średnim jeżdżeniu zwrot będzie bardzo szybki. Oczywiście nie tak błyskawiczny, jak w starszych modelach, ale zakładając, że nowszy jeszcze znacznie dłużej będzie nam służył, to w każdą stronę inwestycja się opłaca.

Komentarze użytkowników

Tworzysz komentarz

captcha
Banner UE Innowacyjna Gospodarka