Profil Google+

Cześci instalacji LPG – wybór komponent...

Ilustracja do artykułu

Cześci instalacji LPG – wybór komponentów

Na pewno po długich zastanowieniach zdecydowaliście Państwo na instalację LPG. Więc teraz istotnym było by ,abyśmy się przypatrzyli co tak naprawdę zawiera instalacja LPG. Montaż instalacji LPG jest ważny dla naszego samochodu ,a głównie dla silnika. Należy także pamiętać ,aby wybrać dobrą instalację ,aby nie skusić się zbyt niską ceną. Gdy będziemy mieć w naszym samochodzie instalację LPG to spotkamy się z takimi częściami jak:

-komputer sterujący -  centrala sterująca jest najważniejszą częścią instalacji gazowej. Jest ona dostępna wraz z wiązką pozwalającą na połączenie wszystkich składających się na nią elementów. Jej cena wynika głównie z możliwości obliczeniowych i liczby obsługiwanych funkcji. Sterowniki instalacji gazowych najtańsze są kopiami rozwiązań innych firm. Tanie sterowniki LPG zazwyczaj ustępują tym droższym jakością wykonania i gorzej wykonują swoje funkcje w samochodach bardziej wymagających. Najczęściej problem dotyczy niewłaściwego składu spalin ,pod wypływem czego świeci się kontrolka check engine , auto może mieć też kłopoty ze spadkiem mocy i falującymi wolnymi obrotami. Niektóre instalację mają budowę modułową. Oznacza to ,że części takie jak sterownik, wtryskiwacze, reduktor, zawory mogą pochodzić od różnych producentów. Bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie kompletu części pochodzących od tego samego producenta.

-elektrozawór-  ta część to nie jest to samo co wtryskiwacz. Duży wpływ na cenę końcową instalacji LPG mają wtryskiwacze gazu. Tańsze które są oferowane w cenach od 50 złotych za sztukę okazują się po prostu elektrozaworami o małej dokładności. Prawdziwy wtryskiwacz gazu musi kosztować dwa lub trzy razy więcej. Lepiej jest dopłacić więcej niż potem się rozczarować. Nasz większy wydatek nap weno się opłaci ,ponieważ tanie elektrozawory nie zapewniają odpowiednio precyzyjnego dozowania gazu ,co prowadzi do spadku mocy ,wyższego zużycia paliwa i problemów ze składem spalin. Proste elektrozawory szybciej się zużywają. Wtryskiwacz możemy odróżnić od elektrozaworu po tym ,że nie ma żadnych elementów regulacyjnych takich jak np. wymienne dysze.

-parownik -  w przypadku reduktorów ,zwanych też prawnikami ,ważna jest nie tylko jakość ale też wydajność. Jeśli wybierzemy mały parownik ,to w momentach dużego zapotrzebowania gazu będzie spadało jego ciśnienie ,co pogorszy osiągi auta ,a w dodatku ,na skutek nadmiernego zubożenia mieszanki ,grozi przegrzewaniem silnika. Szkodliwe jest też zastosowanie zbyt wydajnego parownika. Ma zbyt dużą moc grzewczą i przegrzewa gaz. Wysoka temperatura paliwa tez wpływa negatywnie na osiągi. Ceny parowników wynikają również z jakości wykonania zastosowanych w środku membran, zaworów, popychaczy. Trwałość tańszych reduktorów może być nawet cztero krotnie niższa niż w przypadku markowych urządzeń. Zdecydowanie lepiej kupić droższy reduktor ,niż częściej wymieniać lub naprawiać tańszą część.

-filtr gazu -  w fazie lotnej chroni wtryskiwacze przed zbyt szybkim zużyciem. Zagrożeniami dla nich są olej i ciała stałe wytrącające się podczas rozprężania. Najtańsze filtry zawierają wkłady i nie są wystarczająco skuteczne. W celu wydłużenia czasu pracy wtryskiwaczy ,trzeba stosować markowe filtry z wkładem z np. włókna szklanego. Kosztują one w przedziale od 30 złotych do 80 złotych. W instalacjach występuje też filtr fazy ciekłej ,montowany z elektrozaworem przed parownikiem.

-zbiornik paliwa gazowego – cena butli zależy od kilku czynników. Tańsze są te najprostsze w kształcie walca ,ale zwykle znacząco ograniczają możliwości przewozowe auta.  Droższe można zamontować w miejsce koła zapasowego. Ważna jest też jakość zabezpieczenia antykorozyjnego. Tania butla po 10 latach eksploatacji może nie przejść badań technicznych ,nie jest to jednak problem pierwszego użytkownika. Dla niego istotne powinno być to ,jaki zastosowano wielozawór. W tańszych wielozaworach występuje bardzo nieprecyzyjny system pomiaru poziomu gazu. W droższych pomiar jest dokładniejszy – wskazania mówią o wiele więcej niż tylko to , czy w butli jest paliwo.

Bardzo istotne jest też ,abyśmy nie wierzyli w ceny promocyjne. Gdy będziemy porównywać oferty warsztatów ,należy domagać się dokładnej specyfikacji poszczególnych elementów ,z których ma być złożona instalacja. Zestaw złożony z tańszych podzespołów to nie będzie dobry wybór wręcz fatalny ,ponieważ auto stanie się awaryjne , straci osiągi, będzie paliło zbyt dużo ,a w dodatku jazda na takim gazie może skrócić żywotność silnika. Pokazujemy szacunkowe wyliczenie ,ile może kosztować niezła instalacja wtrysku gazu do auta kompaktowego z 4-cylindrowym silnikiem bez doładowania. W przypadku silników z doładowaniem lub bezpośrednim wtryskiem paliwa cena będzie wyższa. Jeśli ktoś oferuje instalację wtrysku gazu za mniej niż 2 tysiące złotych ,to nie traktuje poważnie swoich klientów. Być może tuż po wyjechaniu z warsztatu taka instalacja będzie nam działała poprawnie ,ale na dłuższą metę nie ma co na to liczyć. Gwarancje na tanie instalacje są z zasady dziurawe i nie obejmują usterek silnika spowodowanych wadliwą pracą LPG.  Dlatego należy sobie zapamiętać ,że nie możemy skusić się na niską cenę. Podsumowujmy wszelkie informacje ,i zapamiętajmy najważniejsze informacje ,że :

- jakość komponentów ma znaczenie

-parownik o niewystarczającej wydajność może być powodem zubażania mieszanki w chwilach dużego zapotrzebowania na paliwo. To niebezpieczne ,ponieważ powoduje punktowe przegrzewanie głowicy silnika lub wyłączanie się instalacji.

-wtryskiwacze o wysokiej jakości działają precyzyjnie i przez długi czas. Słabej jakości obniża nam trwałość silnika.

-sterownik jest też istotny ,ponieważ od klasy oprogramowania zależy łatwość i precyzja wysterowania instalacji ,ma to wpływ na jakość jej działania.

Powyższe informacje jako podsumowanie są dla nas mini ściągą. Do tego ,aby instalacja LPG która ma być dla korzyścią nie okazała się bardzo dużym wydatkiem.  Podstawą jest też regularny serwis ,ale też należy zapamiętać ,że im lepsze wybierzemy podzespoły tym ryzyko problemów będzie niższe. Możemy na przykład wziąć listwę wtryskową elementy sygnowane logo taniego producenta potrafią zgubić mapę już po 20 ,a nawet 30 tys. kilometrów. Natomiast żywotność dobrych  wtryskiwaczy powinna być zbliżona do trwałości wtrysków benzyny.  Czasami niespodzianki mogą czekać nas od strony reduktora. Należy pamiętać też o tym ,że świece i przewody  wysokiego napięcia w aucie trzeba wymieniać dwa razy częściej niż w przypadku silnika bez instalacji LPG. Duże znaczenie ma też wymiana filtrów faz ciekłej i lotnej.

Jak często musimy dokonywać przeglądu ?

Gdy auto jest wyposażone w polską centralkę sterującą to auto powinno odwiedzać serwis co 10 tysięcy kilometrów. W przypadku systemów włoskich lub holenderskich można odwlec to o dodatkowe 5 tysięcy kilometrów. Natomiast auta wyposażone w instalacje z wtryskiem gazu w stanie ciekłym pojawiają się w serwisie rzadziej.

Na koniec życzę Państwu ,aby instalacja LPG nie przysparzała  kłopotów oraz żebyśmy dokonywali dobrych wyborów.  

 

 

Komentarze użytkowników

Tworzysz komentarz

captcha
Banner UE Innowacyjna Gospodarka