Profil Google+

BYĆ MOŻE ISTNIEJE KILKA FAKTÓW, KTÓRE SĄ DLA CIEBIE NOWOŚCIĄ, A NA PEWNO POMOGĄ TOBIE W ODPOWIEDNIM WYBORZE UBEZPIECZENIA

Ilustracja do artykułu

Przede wszystkim zanim wybierzemy swoje ubezpieczenie, musimy przestać kierować się zasadą, że cena powie nam wszystko o konkretnej ofercie. Szukanie najtańszego rozwiązania to najczęstsze, ale niekoniecznie najlepsze rozwiązanie. Szukając drogiej oferty natomiast, nie możemy być pewni na sto procent, że jej warunki są najlepsze i idą w parze z wysokością naszej składki. Czasami może się okazać, że cena jest nieadekwatna do usługi. Jak zatem nie dać się zrobić w przysłowiowego „balona” i zapłacić odpowiednią sumę za zakres usług jakie wybieramy przy ubezpieczeniu? Oto kilka przykładów.

  1. Wybierając ubezpieczenie obowiązkowe, jakim jest OC, nie powinniśmy zaprzątać sobie głowy zakresem jego świadczeń. OC bowiem, zawsze, w każdym przypadku daje nam dokładnie to samo! Nie ważne czy firma, w której jesteśmy żąda od nas 340 złotych, a poprzednia chciała od nas aż 1000 zł za OC. Ich ofert nie różnią się niczym, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie zawsze ma taki sam zakres. Wynika z tego, że OC najlepsze jest wtedy kiedy jest najtańsze. W tym momencie możesz pomyśleć, że się mylę, ponieważ widziałeś spis ofert i każda miała inna cenę. Mogło tak być, ponieważ ubezpieczyciele często dołączają do ubezpieczenia OC na przykład dodatkowe AC w pakiecie co zwiększa cenę. Na to też należy zwracać uwagę.
  2. Jeśli wybieramy dodatkowe usługi do OC musimy koniecznie sprawdzić ofertę kilku firm. Podstawa ubezpieczenia OC jest zawsze taka sama, jak wspomniałem wcześniej, natomiast dodatki są już całkiem innym tematem. Jeśli jeden konkretny ubezpieczyciel oferuje Tobie 4 % za złamaną rękę, a dla drugiego jest to na tyle nieistotna dolegliwość, że nie wpisał jej na listę swoich wypłat w ramach odszkodowania, wybór nasuwa się sam na myśl. Przed wyborem ubezpieczyciela OC należy najpierw zastanowić się, czy będziemy dobierali dodatki i dopiero wtedy wyruszyć na poszukiwania. Kolejną kwestią jest wybór kwoty, od której się ubezpieczamy i wszelkiego spisu szkód od jakich ubezpieczenie będzie nam wypłacane. Szczególnie ważne jest, aby dobrać te, na które możemy być narażeni ze względu na styl jazdy lub nasze otoczenie. Nie ubezpieczajmy się od lawin śnieżnych mieszkając na pomorzu…
  3. Wybierając dodatkowe ubezpieczenie jakim jest autocasco jest sprawdzenie jakie zdarzenia ono obejmuje. Oferta AC różni się bowiem w zależności jakiego ubezpieczyciela wybierzemy. Może się okazać, że w jednej z firm będziemy zabezpieczeni na wypadek kradzieży, a w innej nie, natomiast będzie tam ubezpieczenie od huraganów. Kolejną ważną kwestią jest także zapis o wszelkich wyłączeniach z ubezpieczenia. Musimy szukać takiej oferty, aby owych wyłączeń było jak najmniej. Na rynku można spotkać wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które np. nie wypłacają odszkodowań za szkody spowodowane przez osoby niepełnoletnie lub ze zbyt małym stażem w prowadzeniu pojazdu. To od nas zależy czy podejdziemy do sprawy odpowiedzialnie i wybierzemy takie ubezpieczenie, które uchroni nas przed najbardziej prawdopodobnymi, w naszym przypadku, zdarzeniami.
  4. Assistance to ubezpieczenie, które pomoże nam w przypadku, gdy przebije nam się opona w samochodzie, a nie będziemy posiadali innej na wymianę. Pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego przyjedzie wtedy po nasz samochód, a dla nas najczęściej przywiezione zostanie auto zastępcze, które pomoże nam w dalszej drodze. Przy wybieraniu najlepszej ofert assistance dla siebie, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na limit kilometrów, które przysługują nam przy holowaniu. Bywa tak, że 200 km nie jest dla nas wystarczające. Szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do tej kwestii w przypadku, gdy dużo podróżujemy lub pracujemy za pomocą naszego samochodu. Oczywiście – im większa liczba kilometrów tym wyższa cena, ale ten rodzaj ubezpieczenia jest na prawdę świetnym rozwiązaniem problemu chwilowego braku samochodu, wynikającego z naprawy u mechanika. Ubezpieczenie to na pewno nie przyda się nikomu kto samochodem dojeżdża jedynie do swojego zakładu pracy, oddalonego o 10 km od domu.

Na koniec dodam, że większość kierowców swoje ubezpieczenie samochodu zamyka wykupem obowiązkowego OC. Decyzja ta zwykle wynika z chęci zaoszczędzenia pieniędzy, jednak w wielu przypadkach brak dodatkowego ubezpieczenia np. NNW prowadzi do bardzo kosztownej konieczności naprawy, za którą zapłacimy z własnej kieszeni. Przed wykupem ubezpieczenia, należy gruntowanie zastanowić się na co jesteśmy narażeni, jaki styl jazdy prezentujemy oraz to czy czasem nie stać nas na dodatkowe 20 zł miesięcznie za wykup ekstra ubezpieczenia typu assistance.

Komentarze użytkowników

Tworzysz komentarz

captcha
Banner UE Innowacyjna Gospodarka